Dělostřelecké munice je v Evropě stále akutní nedostatek

Dělostřelecké munice je v Evropě stále akutní nedostatek
foto: KNDS / Public domain/RCH 155

Dělostřelectvo dělá na Ukrajině 80 procent všech ztrát. Kyjev je aktuálně závislý na dodávkách 155mm munice do moderních západních systémů jako je Archer, RCH 155, Caesar, PzH 2000 nebo naše DITA.

Ukrajinci si podle Novinek.cz začali vyrábět 155mm munici již vloni. Podle prohlášení Kyjeva mají výrobní kapacity velké, ale jsou limitováni nedostatkem materiálu. A tím pádem stále vysoce závislí na dodávkách ze západu. A ten stále kolísá v situaci, kdy se na Ukrajině odehrává konflikt vysoké intenzity, kde se denní spotřeba 155mm munice pohybuje mezi 15 000 až 25 000 kusy nábojů, podle euromaidanpress.com činí 15 000 střel za den. A to je jednoznačně údaj na nižší hranici spektra. Kyjev je schopen vyrábět i střely ráže 152 mm do své exsovětské techniky. Jenže ta už prakticky došla. Ne, že by jí Rusové zničili, prostě opotřebení hlavní ji už zcela vyřadilo. 

Ukrajina spotřebuje až 25 000 155mm střel denně

 

Jen pro příklad. V průměru hlaveň západní houfnice ráže 155 mm má vydržet 1 500 výstřelů a za den je maximum 100 odpálení. Jenže tento limit Ukrajinci překračují pravidelně. Šéf KNDS Deutschland, který na Ukrajinu dodává PzH 2000, byl udiven, kolik hlavně vydrží při překročení doporučených limitů. Pokud si vezmeme v úvahu, že na Ukrajině už se nachází stovky kolových houfnic DITA, Archer, Caesar, ukrajinských Bohdan a tažených M777 a vynásobíme je stovkou, spotřeba celkem hravě přeskočí číslo 20 000 denně. A Ukrajinci jsou na dělostřelecké palbě závislí stejně jako Rusové. V situaci, kdy podle Reuters působí dělostřelecká palba 80 procent všech ztrát. 

A to se odhaduje, že ruská spotřeba munice činí až 50 000 kusů střel denně. Ruské houfnice nejsou tak přesné jako ty západní. Často jsou používány druhoválečné nebo poválečné modely jako D-1 nebo D-30. A to je třeba zmínit miliony kusů nepřesné 152mm munice ze Severní Koreje, kterou doplnily 170mm houfnice M-1978 Koksan. Ani Rusko už nezvládá výrobně konflikt tak vysoké intenzity. Jako zcela elementární záležitost se ukazují plné sklady střel. A o tom se hovořit nedá, kromě Ruska před pár lety a Severní Koreje s Jižní Koreou, vůbec nikde. Na západě rozhodně ne. 

V USA letos měsíční produkce 80 000 155mm střel

 

Největším dodavatelem 155mm munice na Ukrajinu jsou pochopitelně Spojené státy. Tam se aktuální výroba pohybuje kolem 25 000 kusů měsíčně a to to bylo jen 8 000 před třemi roky. A bylo období, kdy se ani do amerických skladů nedodalo vůbec nic. Plán na letošní rok činí 80 000 kusů ráže 155 mm. To je tak šestidenní spotřeba na Ukrajině při klidnějším dni.  O Evropě se příliš nedá hovořit. Poměrně známá je švédská společnost Nammo a její továrna ve městě Karlskoga, která podle Defence24 začala jet v třísměnném provozu krátce po začátku konfliktu na Ukrajině. Čekací doba činí šest let na objednávku! A nejde jen o samotnou munici. 

DITA

Špičkové houfnice Archer, RCH 155, Caesar, PzH 2000, DITA

 

K navýšení výroby jsou pochopitelně automatizované linky a na ty se prostě čeká také. Výrobu ráže 155 mm pochopitelně navýšil třeba Rheinmetall nebo naše CSG, ale realita je taková, že Evropa má špičkové houfnice jako zmíněné Caesar, DITA, PzH 2000, Archer nebo možná aktuálně úplně nejlepší systém na planetě RCH 155, ale nemá do nich munici. Na Ukrajině bychom vydrželi pár dní. Vyrábí se stále více speciální munice jako je třeba americký Excalibur, ale vše v nedostatečném množství. Dokonce i Polsko, které mohutně posiluje a modernizuje, má podle Puls Biznesu slabinu v ráži 155 mm do jejich houfnic Krab a do jihokorejských K-9 Thunder


Podle polského WPtech nepřesahuje aktuální produkce 155mm munice v členských státech EU 600 000 kusů ročně. V Rusku to má být 4 až 4,5 milionu kusů za rok. To je opravdu směšné. Jen to dokazuje, jak Evropa, ale i částečně USA zanedbávaly obranu dlouhodobě. Nejde jen o dodávky na Ukrajinu. Vojáci by měli s technikou cvičit a o skladových zásobách již byla řeč. Evropa se probírá, ale konflikt na Ukrajině již trvá tři roky a jde to pomalu. Všichni sice objednávají novou techniku, ale třeba smlouva ČR o koupi F-35 neobsahuje střely do těchto letadel. Jen pár kusů.

Tagy