Demise špiček polské armády jako projev nedůvěry vládě PiS – a cesta k možnému návratu?

Demise špiček polské armády jako projev nedůvěry vládě PiS – a cesta k možnému návratu?
Autor fotografie: MO ČR, gen. Rajmund Andrzejczak
17 / 10 / 2023, 14:00

Dva nejvyšší polští vojenští velitelé, včetně náčelníka generálního štábu, podali rezignaci jen několik dní před rozhodujícími parlamentními volbami, které určí budoucí politické směřování Polska. Armáda potvrdila, že náčelník generálního štábu generál Rajmund Andrzejczak a operační velitel generálporučík Tomasz Piotrowski skutečně demisi podali.

Kroky náčelníka generálního štábu a operačního velitele však byly velkou ranou pro vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS), která svou kampaň vedla na vlasteneckých tvrzeních o ochraně Polska před vnějšími nepřáteli, označujíc se za jedinou stranu, která se může o bezpečnost země řádně postarat. „Jedná se o symbolické rozhodnutí. Rozhodli se k tomuto kroku těsně před volbami, aby ukázali, že nemají důvěru v tyto politické představitele," řekl bývalý ministr zahraničí Jacek Czaputowicz portálu Onet.pl.

Podle zdrojů redakce Security Magazínu by však měla demise těchto armádních představitelů souviset s jejich osobními kariérními plány. „Po volbách jim hrozila výměna a tak načasovali demisi tak, aby jim po případné změně po volbách umožnila angažmá, zformovala-li by vládu dnešní opoziční Občanská koalice,“ uvedl zdroj redakce, který si nepřál být jmenován. Věcně by však za odchodem měly stát dílčí problémy a události, ve kterých armáda na očích veřejnosti příliš neobstála, například vyšetřování ruské rakety nalezené v Polsku a narušení vzdušného prostoru ze strany Běloruska.

Za zmínku stojí také skutečnost, že nejsilnější opoziční strana Občanská platforma měla ve svém volebním programu slib vrátit služební poměr všem příslušníkům ozbrojených složek, kteří z politických důvodů od roku 2015 museli odejít. Otázkou však zůstává, zda se tento slib týká i bývalého náčelníka generálního štábu generála Rajmunda Andrzejczaka či operačního velitele generálporučíka Tomasze Piotrowskiho.

Prezident Andrzej Duda jmenoval v úterý 17. října generála Wieslawa Kukułu náčelníkem Generálního štábu polských ozbrojených sil a generála Macieje Klisze operačním velitelem ozbrojených sil.

Zdroj: AP News, The Guardian

 

Autor: Jana Pavlovová

Tagy článku