Den ozbrojených sil - symbolické střídání stráží na generálním štábu i Vojenské policii

Den ozbrojených sil - symbolické střídání stráží na generálním štábu i Vojenské policii
Autor: foto: redakce|Popisek: Den ozbrojených sil
30 / 06 / 2022, 20:00

Dnes proběhl slavnostní nástup ke Dni ozbrojených sil na pražském památníku Vítkov a následné předání funkce náčelníka generálního štábu Karlu Řehkovi, který ji přebírá od Aleše Opaty. Došlo také ke změně na pozici náčelníka Vojenské policie (VP), kdy končícího Miroslava Murčeka nahradil Otakar Foltýn.

Na pražském Vítkově dnes proběhl slavnostní nástup ke Dni ozbrojených sil, kterého se zúčastnili přední političtí činitelé včetně členů zákonodárných sborů, vlády, samosprávy a další představitelé. Během tohoto aktu převzal funkci náčelníka generálního štábu Karel Řehka, který po čtyřech letech střídá Aleše Opatu. Stalo se tak symbolicky při ceremoniálu předáním bojového praporu generálního štábu od Opaty do Řehkových rukou.

Na slavnostním aktu nechyběla ani ministryně obrany Jana Černochová. Na Řehkovi se domluvila právě Černochová a prezident Miloš Zeman jako na společném kandidátovi. Součástí dnešního programu bylo také předání funkce náčelníka VP. Bojový prapor VP převzal od Miroslava Murčeka Otakar Foltýn. Po slavnostním nástupu následovalo udělení resortních vyznamenání.

Ministryně obrany poděkovala dosavadnímu náčelníkovi generálního štábu Aleši Opatovi za spolupráci, kterou ocenila. „Dnešním dnem končí jedna éra a začíná éra nová,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová.

vitkov

Ocenila také Opatu za to, že se problémům nevyhýbal, ale aktivně řešil, šlo mu vždy při výkonu služby o zájmy země. Musel se navíc potýkat s věcmi, které nikdo před ním ještě neřešil - koronavirovou pandemií či evakuací lidí z Afghánistánu včetně tlumočníků, kterým hrozilo bezprostřední nebezpečí ze strany hnutí Tálibán, které minulý rok opět v zemi získalo moc.

vitkov3

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka se chce podle svých slov zaměřit na okamžitou bojeschopnost armády, což bude přirozeně klást vyšší nároky na vojáka. ,,Budeme se zaměřovat na okamžitou bojeschopnost armády a připravenost k nasazení v kratších časových lhůtách," zmínil ve svém projevu Řehka.

vitkov4

Nový náčelník generálního štábu zmínil, že se bezpečnostní prostředí v poslední době zhoršilo a je potřeba být připraven na všechny druhy konfliktů, nelze zanedbávat ani kyberprostor a hybridní hrozby. Pro nového náčelníka generálního štábu je klíčové rovněž pokračovat v modernizačních projektech, přezbrojení těžké brigády jakožto aliančního závazku, dokončení výběr stíhacích letounů, které budou chránit náš vzdušný prostor. Neméně důležitou pak bude modernizace způsobu boje na současném válčišti.


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace