Den pozemního vojska Bahna proběhl tentokrát bez veřejnosti, k vidění byla přesto zajímavá technika

Den pozemního vojska Bahna proběhl tentokrát bez veřejnosti, k vidění byla přesto zajímavá technika
Autor: Petr Duchoslav|Popisek: Bahna 2019 (ilustrační obrázek)
30 / 06 / 2021, 17:00

V bývalém vojenském výcvikovém prostoru v lokalitě Hana u Strašic nedaleko Rokycan se konal další ročník Dne pozemního vojska Bahna, který proběhl vzhledem k současné epidemiologické situaci bez účasti veřejnosti, nicméně jej zájemci doma mohli zhlédnout v přímém přenosu v rámci internetového vysílání.

31. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2021 proběhl tradičně v lokalitě Hana u Strašic nedaleko Rokycan. Loni byla akce zrušena, letos se Den pozemní techniky Bahna, kterého se běžně účastní kolem 50 000 diváků přímo na místě, musel vzhledem k přetrvávající koronavirové pandemii obejít bez veřejnosti, jen s několika desítkami diváků. Přesto byla k vidění zajímavá technika, kterou měli možnost zájemci zhlédnout v přímém internetovém vysílání.

Z techniky na letošních Bahnech tak bylo možné vidět například tanky T-72M4CZ, samohybné houfnice Dana, obrněná vozidla Iveco, obrněné automobily Kajman, minové vrhače MV3, nákladní vozy Tatra či obrněné transportéry Pandur, jejichž licenční výrobu a opravy má na starosti společnost Excalibur Army. Na letošním Dnu pozemní techniky bylo možno ve vzduchu například spatřit vrtulníky Mi-24 nebo Mi-17.

Ani tento rok nebyl chudý na dynamické ukázky armádní techniky, současné i historické. Již zmíněná vozidla Pandur se účastnila dynamické ukázky související s přepadem muničního skladu nepřítele. Z dalších dynamických ukázek zaujal seskok výsadkářů, do akce se zapojily již zmíněné bojové vrtulníky Mi-24 a Mi-17. K vidění bylo i rychlé slanění z vrtulníku (tzv. fast rope).

Stranou dění ani Policie ČR nebo Vězeňská služba ČR. Ta například simulovala v ukázce zadržení uprchlého vězně za pomocí psa. Na dynamických ukázkách se podíleli také příslušníci Aktivních záloh. Hasiči zas ukázali, jak se vyprošťují zranění z auta, které narazilo do nákladního vozu.

I tentokrát nechyběly historické spolky, které předvedly ukázky související s koncem druhé světové války v Evropě. Diváci doma tak měli možnost vidět příjezd amerických jednotek na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava.

Letošního ročníku se zúčastnilo asi 250 vojáků a představilo se na čtyři desítky vojenské techniky. I přes stále probíhající koronavirovou pandemii akce proběhla hladce a bez komplikací. Předpokládá se, že příští, již 32. ročník Dne pozemní techniky proběhne již za účasti veřejnosti, pokud se samozřejmě podaří dostat pandemickou situaci plně pod kontrolu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace