Den pozemního vojska Bahna proběhl tentokrát bez veřejnosti, k vidění byla přesto zajímavá technika

Den pozemního vojska Bahna proběhl tentokrát bez veřejnosti, k vidění byla přesto zajímavá technika
Autor fotografie: Petr Duchoslav|Popisek: Bahna 2019 (ilustrační obrázek)
30 / 06 / 2021, 17:00

V bývalém vojenském výcvikovém prostoru v lokalitě Hana u Strašic nedaleko Rokycan se konal další ročník Dne pozemního vojska Bahna, který proběhl vzhledem k současné epidemiologické situaci bez účasti veřejnosti, nicméně jej zájemci doma mohli zhlédnout v přímém přenosu v rámci internetového vysílání.

31. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2021 proběhl tradičně v lokalitě Hana u Strašic nedaleko Rokycan. Loni byla akce zrušena, letos se Den pozemní techniky Bahna, kterého se běžně účastní kolem 50 000 diváků přímo na místě, musel vzhledem k přetrvávající koronavirové pandemii obejít bez veřejnosti, jen s několika desítkami diváků. Přesto byla k vidění zajímavá technika, kterou měli možnost zájemci zhlédnout v přímém internetovém vysílání.

Z techniky na letošních Bahnech tak bylo možné vidět například tanky T-72M4CZ, samohybné houfnice Dana, obrněná vozidla Iveco, obrněné automobily Kajman, minové vrhače MV3, nákladní vozy Tatra či obrněné transportéry Pandur, jejichž licenční výrobu a opravy má na starosti společnost Excalibur Army. Na letošním Dnu pozemní techniky bylo možno ve vzduchu například spatřit vrtulníky Mi-24 nebo Mi-17.

Ani tento rok nebyl chudý na dynamické ukázky armádní techniky, současné i historické. Již zmíněná vozidla Pandur se účastnila dynamické ukázky související s přepadem muničního skladu nepřítele. Z dalších dynamických ukázek zaujal seskok výsadkářů, do akce se zapojily již zmíněné bojové vrtulníky Mi-24 a Mi-17. K vidění bylo i rychlé slanění z vrtulníku (tzv. fast rope).

Stranou dění ani Policie ČR nebo Vězeňská služba ČR. Ta například simulovala v ukázce zadržení uprchlého vězně za pomocí psa. Na dynamických ukázkách se podíleli také příslušníci Aktivních záloh. Hasiči zas ukázali, jak se vyprošťují zranění z auta, které narazilo do nákladního vozu.

I tentokrát nechyběly historické spolky, které předvedly ukázky související s koncem druhé světové války v Evropě. Diváci doma tak měli možnost vidět příjezd amerických jednotek na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava.

Letošního ročníku se zúčastnilo asi 250 vojáků a představilo se na čtyři desítky vojenské techniky. I přes stále probíhající koronavirovou pandemii akce proběhla hladce a bez komplikací. Předpokládá se, že příští, již 32. ročník Dne pozemní techniky proběhne již za účasti veřejnosti, pokud se samozřejmě podaří dostat pandemickou situaci plně pod kontrolu.

Tagy článku