Den s Pandurem II pod taktovkou 42. mechanizovaného praporu ,,Svatováclavský" Tábor

Den s Pandurem II pod taktovkou 42. mechanizovaného praporu ,,Svatováclavský&quote; Tábor
Autor fotografie: 42. mechanizovaný prapor ,,Svatováclavský" Tábor (Facebook)|Popisek: Pandur II
16 / 02 / 2021, 14:00

Intenzivní doškolovací výcvik probíhá u 42. mechanizovaného praporu ,,Svatováclavský" Tábor.

11. únor rozhodně nebyl chudý na zážitky v rámci doškolovacího intenzivního výcviku u Svatováclavského praporu. Podmínky panovaly opravdu náročné, byl mráz a všude sníh a chvílemi to vypadalo s nadsázkou řečeno, že vojákům začíná zamrzat mozek. Potřebné zahřátí představovalo kolové bojové vozidlo pěchoty Pandur II, které hrálo jednu z hlavních rolí výcviku. Vojáci i přes nepřízeň počasí ,,v praxi" dokázali, že vše zvládají na jedničku.

pandur 2

Zdroj: 42. mechanizovaný prapor ,,Svatováclavský" Tábor (Facebook)

 

42. mechanizovaný prapor je vojenský útvar Pozemních sil Armády České republiky v podřízenosti 4. brigády rychlého nasazení. Prapor je dislokován v Táboře. 42. mechanizovaný prapor může plnit taktické úkoly v bojové sestavě brigády nebo samostatně. Jednotka je určena pro nasazení v bojových, mírových, humanitárních a dalších operacích na území České republiky i mimo něj. Prapor je také schopen provádět vzdušné výsadky,jejichž nácviku se věnuje především 1. mechanizovaná rota. Primární palebnou a přepravní kapacitu mechanizovaných rot zajišťují kolová bojová vozidla pěchoty Pandur II.

Uživateli obrněného transportéru Pandur II, který navazuje na první generaci vozidel Pandur I, jsou Česká republika a Portugalsko. Česká armáda odebrala celkem 107 vozidel šesti verzí, které jsou rozdělené do dvou skuopin - kolová bojová vozidla a kolové obrněné transportéry. Pandur II také před časem slavil úspěch, protože tato vozidla budou dodána indonéským ozbrojeným silám. Kontrakt byl stvrzen v prosinci 2019.

Pandur 3

Zdroj: 42. mechanizovaný prapor ,,Svatováclavský" Tábor (Facebook)

 

Sedmou verzi představují vozidla dodatečně upravená na standard KBVP M1 RVS. Čtyři vozidla byla v rámci českého kontingentu bojově nasazena v Afghánistánu. V roce 2017 objednala AČR dalších 20 Pandurů velitelsko-štábní a spojovací verze.


Zdroj: 42. mechanizovaný prapor ,,Svatováclavský" Tábor, Wikipedia

Tagy článku