Den s Pandurem II pod taktovkou 42. mechanizovaného praporu ,,Svatováclavský" Tábor

Den s Pandurem II pod taktovkou 42. mechanizovaného praporu ,,Svatováclavský&quote; Tábor
Autor: 42. mechanizovaný prapor ,,Svatováclavský" Tábor (Facebook)|Popisek: Pandur II
16 / 02 / 2021, 14:00

Intenzivní doškolovací výcvik probíhá u 42. mechanizovaného praporu ,,Svatováclavský" Tábor.

11. únor rozhodně nebyl chudý na zážitky v rámci doškolovacího intenzivního výcviku u Svatováclavského praporu. Podmínky panovaly opravdu náročné, byl mráz a všude sníh a chvílemi to vypadalo s nadsázkou řečeno, že vojákům začíná zamrzat mozek. Potřebné zahřátí představovalo kolové bojové vozidlo pěchoty Pandur II, které hrálo jednu z hlavních rolí výcviku. Vojáci i přes nepřízeň počasí ,,v praxi" dokázali, že vše zvládají na jedničku.

pandur 2

Zdroj: 42. mechanizovaný prapor ,,Svatováclavský" Tábor (Facebook)

 

42. mechanizovaný prapor je vojenský útvar Pozemních sil Armády České republiky v podřízenosti 4. brigády rychlého nasazení. Prapor je dislokován v Táboře. 42. mechanizovaný prapor může plnit taktické úkoly v bojové sestavě brigády nebo samostatně. Jednotka je určena pro nasazení v bojových, mírových, humanitárních a dalších operacích na území České republiky i mimo něj. Prapor je také schopen provádět vzdušné výsadky,jejichž nácviku se věnuje především 1. mechanizovaná rota. Primární palebnou a přepravní kapacitu mechanizovaných rot zajišťují kolová bojová vozidla pěchoty Pandur II.

Uživateli obrněného transportéru Pandur II, který navazuje na první generaci vozidel Pandur I, jsou Česká republika a Portugalsko. Česká armáda odebrala celkem 107 vozidel šesti verzí, které jsou rozdělené do dvou skuopin - kolová bojová vozidla a kolové obrněné transportéry. Pandur II také před časem slavil úspěch, protože tato vozidla budou dodána indonéským ozbrojeným silám. Kontrakt byl stvrzen v prosinci 2019.

Pandur 3

Zdroj: 42. mechanizovaný prapor ,,Svatováclavský" Tábor (Facebook)

 

Sedmou verzi představují vozidla dodatečně upravená na standard KBVP M1 RVS. Čtyři vozidla byla v rámci českého kontingentu bojově nasazena v Afghánistánu. V roce 2017 objednala AČR dalších 20 Pandurů velitelsko-štábní a spojovací verze.


Zdroj: 42. mechanizovaný prapor ,,Svatováclavský" Tábor, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace