Děti si díky projektu POKOS vyzkoušely základy přežití

Děti si díky projektu POKOS vyzkoušely základy přežití
Autor: Ministerstvo obrany|Popisek: Branný den s armádou
06 / 05 / 2022, 13:00

Branný den s armádou v rámci programu Příprava občanů k obraně státu (POKOS) si u 13. dělostřeleckého pluku užilo ve středu 4. 5. 2022 více než tři sta žáků druhých stupňů základních škol z Jinců a Příbrami. Odbor komunikace Ministerstva obrany tentokrát pozval školy přímo do vojenského prostoru, kde si děti mohly vyzkoušet, jaké úkoly musí vojáci v rámci své profese plnit.

 „Na našich akcích klademe důraz především na to, aby si děti mohly vše samy vyzkoušet. Dnes jsme pro ně připravili devět stanovišť, kde je chceme připravit na situace, se kterými se mohou v dnešní době setkat. Učí se základy přežití, první pomoci, jak se orientovat v neznámém terénu nebo jak správně pracovat s mapou. Snažíme se, aby žáci rozvíjeli i svoji fyzickou zdatnost nebo aby se uměli ubránit. Prostřednictvím zábavných kvízů a soutěží chceme obohatit i jejich vědomosti,“ představila den s armádou Daniela Hölzelová z odboru komunikace Ministerstva obrany.

Orientace v terénu není silná stránka skoro žádného z dětí

Děti postupně absolvují vědomostní soutěže, zastřílí si na laserové střelnici, prověří své síly na veslařském trenažeru pražské Dukly a na topografickém pracovišti se seznámí s prací s mapami a buzolami. Tady mohou prokázat své schopnosti orientace v terénu. „Někteří mladí odborníci ovšem nevidí k práci s mapou žádný důvod – mají přece mobil a v něm navigaci, která jim ukáže cestu,“ přiblížil postoj mladé generace jeden z topografů a trochu smutně to doplnil: „Vůbec je nenapadne, že se telefon může vybít, rozbít, že dotykový displej nelze používat v dešti nebo to, že terén nemusí být vždy pokryt signálem.“ Nakonec ale optimisticky dodal, že oni dětem ukázali, jak si v takovém případě poradit.

                                     pokos

Dovednosti, které jsou důležité pro přežití

 „Kdyby to šlo, mohli bychom o přežití v přírodě mluvit celý den, nebo spíš celý týden,“ vysvětlil instruktor přežití, proč se právě na tomto stanovišti děti nejvíce hromadily. „Seznámíme tu děti s tím, jak se zachovat v případě, když zůstanou samy venku a musí se spolehnout jen samy na sebe. Vyzkouší si, jak připravit přístřešek, jak rozdělat i v mokru oheň nebo je seznámíme s bylinami, které jsou pro přežití nezbytné a které jsou naopak životu nebezpečné.  Také jim ukážeme, jak si vyrobit jednoduchý luk nebo oštěp a jak s nimi zacházet“, shrnul na závěr.  

Lákadlem byla DANA i závody v protichemických oblecích

Šesťáci, sedmáci, osmáci i deváťáci byli svorně potěšeni možností prošmejdit si vojenskou techniku – k dispozici měli velikánskou Tatrovku, maskovaný LandRover a jako dělostřeleckou specialitu i houfnici DANA. „Hodně jsme se nasmáli při závodech v masce, protichemické pláštěnce až na paty a ještě k tomu v návlecích,“ s rozesmátými tvářemi hodnotila skupinka osmáků, co se jim líbilo na chemickém stanovišti. Na branném dni samozřejmě nechyběla ani zdravověda a fyzičku si děti pořádně prověřily na překážkové dráze i při základech sebeobrany a boje zblízka.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace