Digitalizace ozbrojených sil: Rheinmetall, 4iG a HM EI zakládají společný podnik v Maďarsku

Digitalizace ozbrojených sil: Rheinmetall, 4iG a HM EI zakládají společný podnik v Maďarsku
Autor fotografie: Rheinmetall
28 / 05 / 2022, 13:00

Vzhledem k permanentnímu odkládání tendru na BVP pro AČR se zdá, že České republice ujíždí vlak v možnostech dlouhodobé průmyslové spolupráce. Maďarsko bude mít továrnu na BVP LYNX, Slovensko se možná rozhodne pro CV-90, Rakousko a Španělsko vyrábějí ASCOD, Německo vozidlo PUMA a Polsko má vlastní vývoj ve formě BORSUK. Takže až se někdy česká vláda rozhodne, a jistě bude požadovat zapojení českého obranného průmyslu, tak možná bude vybudována továrna nebo využity kapacity stávajících producentů, ne všechny technologie budou převedeny (třeba výroba hlavní), budou vyrobena vozidla pro AČR s dobou zaměstnanosti cca 5 let a pak již budou k dispozici jen servisní a opravárenské kapacity, jež budou v režii MO. Takže nastane propouštění a nezaměstnanost, protože všechny okolní státy zaplňují trhy. Maďarsko kromě nákupu tanků a výroby BVP je i nadále aktivní a stává se regionálním technologickým centrem.

  • Property Management Plc (10 %) podepsaly předběžnou dohodu o založení společného podniku.
  • Cílem společnosti je podpora digitalizace maďarských ozbrojených sil a vybraných členských států NATO ve střední a východní Evropě. Konkrétně chce společnost vyvíjet digitální řešení pro vojenské systémy v oblasti mechanizovaných jednotek, stejně jako letecké a pozemní simulační systémy pro výcvik.
  • Vstup společného podniku na trh je poháněn výrazným nárůstem poptávky po produktech z obranného průmyslu.
  • Společný podnik je ústředním prvkem strategie digitalizace společností Rheinmetall AG a 4iG.

Rheinmetall dále rozšiřuje svou pozici v Maďarsku jako efektivní partner maďarských ozbrojených sil. Jak společnost 4iG oznámila na budapešťské burze cenných papírů, Rheinmetall AG (51 %), 4iG Plc (39 %) a maďarská státní společnost HM Electronics, Logistics and Property Management Plc (HM EI Zrt.) (10 %) podepsaly předběžnou dohodu o plánovaném společném podniku. Hlavním cílem spolupráce je podpora digitalizace maďarských ozbrojených sil a dalších států NATO ve střední a východní Evropě a vývoj a dodávky potřebného digitálního vybavení. Záměrem je podpořit tyto státy při plnění současných i budoucích požadavků na bojové úkoly. Společný podnik, ve kterém bude mít Rheinmetall vedoucí postavení jako hlavní akcionář, má být uveden do provozu ve druhé polovině roku 2022. Konkrétně se společnost chce zapojit jako hybná síla digitalizace v oblastech vojenských systémů, leteckých a pozemních simulátorů.

Další důraz bude kladen na důležitou oblast C4ISTAR (velení, informace, komunikace, počítačové systémy, zpravodajství, sledování a průzkum), kde budou také významně a inovativně přispívat. Cílem společného podniku je stát se jedním z nejdůležitějších hráčů na poli elektronických systémů spojením individuálních silných schopností tří partnerů. Mezinárodní znalosti společnosti Rheinmetall v oblasti ozbrojených sil jsou jedinečným bodem této spolupráce. V rámci spolupráce společnost vystupuje jako dodavatel technologií pro komponenty, produkty, systémy, schopnosti a know-how v oblasti vojenských simulátorů a výcviku, vojenských systémů a digitalizace. HM Electronics přispěje IT a infrastrukturními službami pro obranný sektor, jakož i svými odbornými znalostmi v oblasti bojových řídicích komponentů a systémové integrace. IT specialista 4iG pokrývá oblast IT řešení, kybernetické bezpečnosti a vývoje softwaru.

Armin Papperger, generální ředitel společnosti Rheinmetall AG řekl, že: ,,společný podnik, který je většinově řízen společností Rheinmetall, je ústředním prvkem naší budoucí strategie digitalizace. Hlavním cílem spolupráce je podpora strategických cílů Maďarska a střední a východní Evropy v oblasti digitalizace jejich ozbrojených sil a dosažení nejvyšší možné kompatibility s NATO. Se sídlem společnosti Rheinmetall podtrhuje svůj zvláštní závazek vůči Maďarsku jako obchodnímu partnerovi." Gellért Jászai, předseda představenstva a generální ředitel společnosti 4iG Plc, pokračoval: ,,Založení společného podniku představuje pro 4iG další milník. Díky partnerství se společností Rheinmetall jsme schopni stát se strategicky aktivními v nové obchodní oblasti, technologické a digitalizační oblasti obranného průmyslu. Spolupráce nám navíc dává příležitost vstoupit na mezinárodní trhy a získat další prodejní příležitosti. Tato spolupráce zjednodušuje přenos znalostí mezi společnostmi a společně vyvinutá vojenská řešení mohou hrát ústřední roli při zvyšování atraktivity Maďarska pro další rozvoj a výrobní kapacity v budoucnu. Desítky let odborných znalostí společnosti HM EI pomohou společnému podniku vyvážit specifické vojenské požadavky s regionálními požadavky."

Gáspár Maróth, prezident HM EI Zrt. a národní ředitel pro vyzbrojování, dodává: ,,Společný podnik se společností Rheinmetall přináší Maďarsku a společnostem zapojeným do projektu mnoho výhod. Vývoj v oblasti digitalizace vedoucí světový trh přichází do Maďarska prostřednictvím nadace a činí tak maďarský obranný průmysl v našem regionu jedinečným. Kromě toho spolupráce usnadní HM EI přístup na mezinárodní obranné trhy pro její systémy a vývojové schopnosti." Maróth pokračuje: ,,Se společností vytváříme znalostní a výrobní základnu pro nejmodernější technologie velení a řízení založené na IT v naší zemi. Vzhledem ke geopolitické situaci má tento aspekt zvláštní strategický význam, pokud jde o obranné kompetence."

Rheinmetall AG a 4iG Plc podepsaly v lednu 2022 dohodu, na jejímž základě technologická skupina se sídlem v Düsseldorfu získala přibližně 25% podíl v budapešťské společnosti zabývající se informačními a komunikačními technologiemi. Strany se nejen dohodly na čistě finanční investici, ale také položily základy pro dlouhodobou spolupráci s akvizicí podílů ve společnosti, v níž se technologická skupina stala akcionářem, který bude dále posílen společným podnikáním. V roce 2016 maďarská vláda oznámila program rozvoje obrany a ozbrojených sil ,,Zrínyi 2026", který zahrnuje komplexní modernizaci obranného sektoru. Maďarské ozbrojené síly mají být rozvinuty – s odpovídajícími finančními výdaji – v moderní, mocnou sílu v Evropě a v alianci NATO.

Společnost 4iG Plc se sídlem v Budapešti je předním maďarským systémovým integrátorem IT, který má značný význam pro národní a regionální telekomunikační trh. Společnost působí na trhu inovativních IT technologií nezávislých na průmyslu již více než 27 let. Společnost neustále rozšiřuje své služby a portfolio tak, aby odpovídaly měnícím se potřebám a požadavkům ICT trhu. Skupina zaměstnává více než 6 900 lidí. 4iG je diverzifikovaný poskytovatel řešení, zejména v oblasti IT, telekomunikací, satelitních telekomunikací a rozvoje telekomunikačních infrastruktur. Společnost, která je kótována na budapešťské burze cenných papírů, usiluje o dominantní postavení na trhu v širokém spektru informačních komunikačních služeb v Maďarsku, střední a východní Evropě a případně i západní Evropě.

Jako integrovaná technologická skupina s více než 130 lety zkušeností je Rheinmetall AG silnou a mezinárodně úspěšnou společností. Skupina se sídlem v Düsseldorfu zaměstnává více než 25 000 lidí po celém světě. S inovativní řadou produktů a služeb a 210 dceřinými společnostmi je Rheinmetall přítomen v 52 zemích na 6 kontinentech. Rheinmetall je osvědčeným partnerem ozbrojených sil v mnoha zemích světa a zároveň aktivním ve své civilní činnosti jako vývojář a výrobce pro zákazníky v automobilovém průmyslu a dalších průmyslových odvětvích. Pro vojenské zákazníky skupina vyvíjí a vyrábí bojová vozidla, komplexní obranné systémy, IT řešení, zbraně a střelivo. Tržby společnosti Rheinmetall AG v roce 2021 činily více než 5,8 miliardy eur.

HM El Zrt., která je ze 100 % vlastněna maďarským státem, představuje vedoucí společnost v maďarském obranném průmyslu. Jako certifikovaný dodavatel pro NATO se HM EI zaměřuje na jedinečná řešení a high-tech vývoj a je hnací silou maďarského obranného průmyslu jako systémový integrátor. Strategické cíle jsou stanoveny Programem rozvoje ozbrojených sil a obranného průmyslu. Společnost HM EI se sídlem v Budapešti a s 260 pobočkami po celé zemi je jedním z největších zaměstnavatelů v Maďarsku s 4 500 vysoce kvalifikovanými a specializovanými odborníky. Společnost se zaměřuje na IT, provoz letecké flotily, správu a investice do nemovitostí, služby ochrany nemovitostí a lehký průmysl.

 

Zdroj: Rheinmetall A.G.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace