Díra ve střeše a nevybuchlá nálož. Nový UAV UJ-25 na frontě, parametry Ukrajinci tají

Díra ve střeše a nevybuchlá nálož. Nový UAV UJ-25 na frontě, parametry Ukrajinci tají
Autor fotografie: Defense Visual Information Distribution Service / Picryl|Popisek: Ukrajinští vojáci s dronem
24 / 12 / 2023, 10:00

Na sociálních sítích se objevily fotografie dosvědčující první použití nových ukrajinských dronů UJ-25. Svými schopnostmi by měl překonat velmi osvědčené UAV UJ-23.

V pátek 22. prosince se na sociálních sítích objevily fotografie zbytků ukrajinského sebevražedného dronu UJ-25 „Skyline”, které byly nalezeny ve městě Berďansk. Město s přibližně 106 tisíci obyvateli se nachází v Záporožské oblasti na břehu Azovského moře na východu Ukrajiny. Na jednom snímku je možné vidět dron, který narazil do střechy domu. Jiná zveřejněná fotografie naopak ukazuje, že bylo UAV pravděpodobně sestřeleno. Jejich nálože proto zřejmě nevybuchly. 

Berďansk byl na konci února roku 2022 obsazen Rusy a od té doby ukrajinská armáda podnikla již několik útoků na ruské jednotky ve městě. Naposledy v říjnu roku 2023 ukrajinská armáda údajně zneškodnila na zdejším letišti 9 helikoptér, několik zařízení protivzdušné obrany a sklad munice. Tyto informace podle dostupných satelitních snímků sice nebyly potvrzeny, ale to neznamená, že by stroje nemohly být silně poškozeny. 

 

Podle serveru The Drive jde o první použití dronu UJ-25 v boji. Tyto informace potvrdil také Defence Blog, dle kterého zatím tento typ dronů nikdy nebyl viděn na bojišti. Fotografie zbytků dronu potvrzují, jak zásadní je pro ukrajinské složky používání UAV. Ty totiž nabízejí efektivní a především levnou možnost, jak zasáhnout nepřátelský cíl. Operativec, pokud je UAV vybaveno kamerou či polohovým čidlem, je navíc schopen ihned vyhodnotit, zda byla operace úspěšná.  

Poprvé se nový model dronu objevil v zářijovém rozhovoru CNN s Mychajlem Fedorovem, který je místopředsedou vlády a ministrem pro digitální transformaci. Dron UJ-25 je možné vidět na pozadí videa. K samotnému UAV ukrajinské síly nesdělily žádné bližší specifikace a informace nejsou uvedeny ani na webových stránkách možného výrobce Ukrjet. Jeho konstrukce však prokazatelně vychází z modelu UJ-23 Topaz od společnosti Ukrjet. 

Dron UJ-25

Dron UJ-23 je víceúčelové UAV, které je poháněno proudovým motorem. Je možné jej použít především jako výcvikové, ale také zpravodajské, sledovací a průzkumné zařízení. Maximální rychlost tohoto dronu je 800 km/h a je schopen letět až ve výšce 6000 m. Na UJ-23 je možno zavěsit munici do hmotnosti 10 kg a pro jeho ovládání jsou potřeba dva operativci. Stroj je schopen uletět až 400 km a ve vzduchu se může pohybovat 90 minut.

 

Tagy článku