Disruptivní technologie jako budoucnost moderního válčiště?

Disruptivní technologie jako budoucnost moderního válčiště?
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Konference o disruptivních technologiích
20 / 10 / 2022, 12:30

Na mezinárodní výstavě Future Forces Forum 2022 se konají doprovodné akce jako odborné panely, workshopy či konference. Jednou z nich byla také konference o tzv. disruptivních technologiích nesoucí název Disruptive Technologies and Defence Innovation: Pohled NATO i EU.

Není pochyb o tom, že se bezpečnostní situace po ruské invazi na Ukrajině zhoršuje. NATO a její členové musí čelit nové bezpečnostní realitě a také novému nastavení priorit, zároveň je nutné větší spolupráce a propojení mezi jednotlivými státy NATO. NATO a EU nalezly několik nových a přelomových oblastí výzkumu a vývoje, které by mohly mít významný dopad na budoucí válečnictví – tzv. Disruptive Technologies (DTs nebo EDT).

O nich debatovali například šéf Evropské obranné agentury Jaroslav Šedivý, generál Jaromír Zůna či náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný. Právě podle Kopečného čelí NATO nové výzvě v podobě disruptivních technologií. Na významu nabávají také malé drony - UAV, jež původně sloužily jiným, civilním účelům a nyní se dají ozbrojit. Pro nepřítele tak znamenají zvýšené nebezpečí a mohou nadělat poměrně hodně škod.

Disruptive Technology je v podstatě evoluce, v rámci definice to byl i automobil proti koňským drožkám, takže se jedná o technologie, jež nejen ve vojenství přečíslí/překonají jinou stranu.

Pavel Zůna, jenž působí ve velení NATO uvedl, že v bezpečnostním prostředí, které se každým rokem horší, bude na disruptivní technologie kladen důraz. NATO tak musí reagovat na nové trendy a usilovat o to být před nepřítelem i v tomto ohledu napřed a úžeji kooperovat ve vyvíjení těchto a jiných technologií.

Šedivý pak apeloval na větší propojenost malých firem (start-upů) s těmi většími za účelem stále tecnnologicky vyspělejších inovativních řešení. Prohlásil, že k tomu chce přispět mimo jiné také jím vedená Evropská obranná agentura. Evropská obranná agentura (EDA) byla založena v roce 2004. Jejím cílem je pomáhat členským státům (26 zemím EU s výjimkou Dánska) rozvíjet jejich vojenské zdroje. 

Zdroj: future-forces-forum.org, redakce

Tagy článku

-->