Autor fotografie: Excalibur Army|Popisek: Houfnice DITA české výroby
Modernizovaná verze české houfnice na podvozku TATRA je bezpečnostními odborníky označována za špičkový stroj patřící mezi nejmodernější dělostřeleckou výbavu. Nizozemské ministerstvo zaplatilo 9 kusů této samohybné houfnice, která díky automatizaci palby může představovat velký budoucí potenciál.
Podle mínění armádního webového portálu Army Recognition jsou české houfnice DITA od společnosti Excalibur Army přelomovou technologií, která zásadním způsobem posílí dělostřelecké schopnosti ukrajinské armády. Samohybná houfnice nabízí široké množství schopností od automatického míření a nabíjení až po možnost autonomního provozu. Army Recognition proto samohybnou houfnici DITA řadí mezi nejlepší stroje moderního dělostřelectva na celém světě.
Tato samohybná houfnice si získala pozornost hned několika zahraničních kupců, mezi nimiž bylo také Nizozemské ministerstvo obrany. To v oficiálním vyjádření z 27. února prohlásilo, že velitel holandských ozbrojených sil generál Onno Eichelsheim podnikl návštěvu do Česka s cílem prověřit technologii DITA, protiletadlová děla MR-2 a modernizované tanky T-72. Eichelsheim ocenil schopnosti samohybné houfnice a vytvořil objednávku na dodávku devíti strojů pro ukrajinskou armádu.
Generál dále vysvětlil, že v současné situaci, v níž se Evropa nachází, Nizozemsko stále považuje pomoc a vojenskou podporu ukrajinské armádě za svou nejvyšší zahraniční prioritu stejně jako investice do výrobní kapacity evropského obranného průmyslu. Samohybná houfnice DITA obdržela ve své poslední modernizaci kanón ráže 155 mm, který je oproti její předchozí verzi určen pro standardní náboje NATO. Její dostřel je asi 39 km a systém by měl i umožňovat použití programovatelné munice jako třeba houfnice CAESAR. O této francouzské houfnici jsme vás informovali v tomto textu.
CAESAR může střílet také dělostřelecké granáty M982 Excalibur s maximálním dostřelem 70 km a přesností na 4 metry.
DITA může být rovněž vybavena programovací jednotkou a příslušným softwarem i hardwarem pro použití programovatelné munice. Jde jen o to, jaký systém uživatel potřebuje. DITA je velmi flexibilní dělostřelecká zbraň schopná i palby v modu MRSI. Je také velmi mobilním a plně automatizovaným strojem, který dokáže během několika okamžiků od ukončení operace zmizet z palebné pozice a vyhnout se tak odvetné střelbě nepřítele. To jí umožňuje podvozek TATRA 8x8 s motorem T3C-928-90 o výkonu 300 kW.
Díky němu se houfnice vážící 29 t může na silnici pohybovat rychlostí až 90 km/h a na jednu nádrž urazí až 600 km. Celá houfnice je navíc koncipována tak, že se skládá ze dvou částí: samostatné věžové nástavby a podvozku. Autonomní věž s dělem, které dokáže odpalovat náboje na základě pokynů z řídící kabiny v přední části, tak může být nasazena na různých typech kolových i pásových podvozků podle přesných specifikací klienta. Pokud se proto podvozek poškodí, může posádka bez větších problémů dál obsluhovat dělo.
Díky modernímu systému řízení palby s rychlostí střelby šest ran za minutu pro ovládání houfnice stačí pouze dva členové posádky, řidič a velitel. Ti mají na panelu k dispozici veškeré informace o inerciální navigaci, stavu munice nebo mohou automaticky navést dělo do palebné pozice. Kabina z níž posádka odpaluje střely je navíc chráněna pancířem s ochranou na úrovni 1 STANAG 4569, který uchová posádku v bezpečí před palbou z ručních zbraní nebo střepinami dělostřeleckých granátů. Díky automatickému nabíjení navíc vojáci nemusí kabinu vůbec opouštět.
Právě autonomní provoz houfnice naznačuje, že může stroj do budoucna přinášet obrovské množství dalších výhod. Může být totiž napojen na bojové velitelské systémy, mezi které patří americký IBCS nebo polský TOPAZ, jenž by mu umožňovaly stát se součástí jedné propojené řídící sítě. Velitel mise by tak mohl přebírat informace o stavu na bojišti z radarů a senzorů jiných zařízení a následně ovládat střelbu z houfnice DITA na dálku. Touto schopností do jisté míry již disponuje kupříkladu houfnice Archer, PzH2000, Caesar nebo RCH 155 a začlenění strojů do jednotného systému v rámci modernizace již probíhá v americké, britské a francouzské armádě. Více o řídících systémech, které brzy budou součástí vybavení polské armády, se můžete dočíst zde.