Divizní organizace zpět ve hře, USA plánuje reorganizaci ozbrojených sil

Divizní organizace zpět ve hře, USA plánuje reorganizaci ozbrojených sil
Autor fotografie: Joseph A. Wilson, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ilustrační obrázek
13 / 05 / 2023, 16:00

Zatímco současná armáda vychází z konfliktů v Iráku a Afghánistánu a znovu se zaměřuje na rostoucí vliv Číny a akutní hrozbu, kterou představuje Rusko, plánují představitelé US ARMY nejvýznamnější reorganizaci a technickou inovaci od konce studené válkym, zajišťující, že protivníci ji nemohou překonat či předběhnout na tradičních bojištích nebo na nových hranicích vesmíru a kyberprostoru. Svět se mění a s ním se mění i armáda. Opět místo expedičních sil a malých konfliktů je nutno být připraven na konflikty velkého rozsahu a intenzity, jako je třeba nyní na Ukrajině.

Armáda USA v organizační struktuře z roku 2021 by se měla do roku 2030 skládat z brigád pro boj v kontaktu s protivníkem na taktické úrovni, divizí pro operačně-taktické operace, sboru pro strategické, dlouhotrvající operace a velitelství v měřítku pro dané válčiště.

Na bojištích budoucnosti musí armáda roku 2030 disponovat:

  • senzory s vyšším výkonem, dosahem a dobou nasazení než nepřátelé.
  • schopností soustředit co nejrychleji vysoce účinné bojové síly s nízkou sledovatelnou signaturou z rozptýlených stanovišť určených ke zničení protivníka v místě a čase dle vlastní volby.
  • vedením přesné palby na delší vzdálenost v rámci společných sil, aby bylo možné zasáhnout cíle v hloubce nepřátelské obrany a shromaždiště nepřátelských sil.
  • schopností ochrany vlastních sil před útoky ze vzduchu, raketami a drony.
  • schopností zajistit ochranu před nepřátelskými kybernetickými a elektronickými útoky, aby mohla spolehlivě komunikovat a sdílet mezi útvary, jednotkami a velitelstvími, dalšími složkami ozbrojených sil a koaličními partnery.
  • schopností udržet bojovou činnost i v podmínkách neznámého a složitého terénu a v nespecifikovaném čase.

To vše si samozřejmě vyžádá velké investice. Ale za největší investici s největší návratností US ARMY považuje investici do lidského potenciálu. Armáda buduje systém řízení personálu 21. století založený na datech, aby se změnil způsob, jakým jsou identifikovány, rozvíjeny a řízeny talenty, které jsou základem vojenské výhody. Namísto systému zděděného z průmyslového věku, kdy lidem je přidělována práce na základě několika faktorů, Armáda roku 2030 se zaměří na dovednosti, vzdělání, zkušenosti a osobní atributy, aby přiřadila jednotlivce k pozicím, ke kterým mohou nejlépe přispět.

Kromě investic do pokročilého vzdělání, komplexního zdraví, kondice a rozvoje dovedností, které budou vojákům na všech úrovních prospěšné po celý život, armáda mění způsob, jakým ochránit vojáky, civilisty a rodiny před škodlivým chováním.

US ARMY přesouvá své organizační zaměření na větší formace, které jsou schopnější spolupracovat s ostatními součástmi ozbrojených sil, spojenci a partnery po celém světě. Uskupení určená pro válčiště, tedy armádní sbory a divize získají personál, organizaci a vybavení, které potřebují k narušení a eliminaci protivníkových schopností dosáhnout svých cílů. Tyto organizační investice jsou znásobeny využitím pokroků v analýze komerčních dat ke zvýšení rychlosti a přesnosti rozhodování lídrů. Různé studie a analýzy nedávných konfliktů, cvičení, simulací a výcviku ukazují, že velitelé brigád se musí plně soustředit na vítězství v boji na kratší, tedy taktickou vzdálenost. Aby se velitelé v přední linii mohli soustředit na takovýto boj, velitelé divizí a sborů budou mít zodpovědnost a schopnost vizualizovat si širší obraz. Divize a sbory musí být schopny využívat a přidělovat narůstající potenciál a variabilitu smrtících a nesmrtících zbraní k útoku na nepřítele ve všech oblastech.

Ve vývoji jsou novější a pokročilejší vybavení a jsou aplikovány špičkové technologie, které umožňují vítězit na bojištích budoucnosti.

  • Ve vývoji je síť propojených bezpilotních a pilotovaných senzorů, jež umožní detekovat a identifikovat více, ve větší vzdálenosti a po delší dobu než nepřátelé.
  • Zavedení rychlejších bojových vozidel s lepším koeficientem přežití, včetně bezpilotních robotických systémů schopných dodat větší palebnou sílu.
  • Budou nasazeny nové rakety, které jsou schopny dosahovat hypersonickou rychlost, čímž se zvýší dolet a schopnost proniknout tradičními systémy protivzdušné obrany.
  • Bude využit potenciál vysokoenergetických laserů a mikrovln pro mobilní systémy protivzdušné obrany krátkého dosahu.
  • Dochází k inovacím prostřednictvím experimentů, jako je Project Convergence (Ve snaze konsolidovat úsilí a odstranit nadbytečnost se často stává, že má smysl slučovat, spojovat nebo jinak kombinovat řadu nebo sadu položek), aby se armáda přeměnila na síly zaměřené na data, kde mají velitelé na všech úrovních informace, které potřebují k rozhodování.
  • Změní se způsob, jakým bude vedena bojová činnost, přehodnocení toho, jak armáda zajišťuje logistickou a technickou podporu lehčími a klimaticky odolnějšími vozidly a velitelstvími.

Když je prováděna transformace k čelení výzvám nejisté budoucností, musí být přizpůsoben systém nabírání a udržení talentů, organizace a bojové činnosti k zajištění skutečnosti, že armáda roku 2030 bude připravena zvítězit a čelit jakémukoliv národnímu ohrožení.

Zapotřebí je:

  • Integrovaný personální a mzdový systém – armáda (IPPS-A) se stane celkovým systémem personálního řízení. Aktualizace čekající na vydání na začátku fiskálního roku 2023 poskytne všem složkám armády možnost řídit talent a kariérní rozvoj.
  • Program“ Commander Assessment Program“ (CAP – Program Hodnocení Velitelů) hodnotí schopnost vyšších velitelů vést nejdůležitější organizace armády. Program byl zahájen v roce 2019 a každý rok se neustále rozšiřuje s předpokládaným stálým zařízením a zaměstnanci umístěnými ve Fort Knox ve fiskálním roce 2024. Projekt Athena poskytuje mladším velitelům zpětnou vazbu o dovednostech, schopnostech a tendencích, které mají, když postupují ve své kariéře. Hodnotící nástroj se používá pro důstojníky, praporčíky a poddůstojníky na každém stupni jejich profesního vojenského vzdělávání.
  • Bezpilotní letouny prokázaly na Ukrajině důležitost perzistentních senzorů. Jsou zajištěny investice do systémů jako Future Tactical Unmanned Aircraft System (FTUAS), Future Unmanned Aircraft System (FUAS) – Air Launched Effects (ALE) a High Accuracy Detection and Exploitation System (HADES).
  • Bude zahájeno nasazení obrněných víceúčelových vozidel (AMPV) na začátku roku 2023. Byla udělena zakázka na polní mobilní chráněnou palebnou sílu (MPF), která poskytne pěchotním jednotkám obrněnou palebnou sílu. Probíhají experimenty s technologií Robotic Combat Vehicle s cílem poskytnout počáteční schopnosti do roku 2030.
  • Armáda vyvíjí čtyři systémy palby na velké vzdálenosti: Přesná střela (PrSM), dělo s prodlouženým dostřelem (ERCA), hypersonická zbraň dlouhého dosahu (LRHW) a schopnost středního dosahu (MRC).
  • Armáda vyvíjí 50kW vysokoenergetické lasery pro Maneuver-Short Range Air Defense (M-SHORAD DE) a Indirect Fire Protection Capability (IFPC-DE). Armádní úřad pro rychlé schopnosti a kritické technologie experimentuje s vysokoenergetickým laserem o výkonu 300 kW.
  • Je modernizována flotilu plavidel k zajištění těžké a lehké verze, které umožní provádění neregulérní logistiky v Pacifiku. Probíhají experimenty s hybridními bojovými vozidly a alternativní energií pro nasazené síly, aby se snížila spotřeba paliva.

Je to velmi ambiciózní plán, ale zásadní změna geopolitické a bezpečnostní situace od dob skončení studené války a deklarovaného přátelství s Ruskem vyžaduje i zásadní úpravu v organizaci ozbrojených sil a přístupu k tomu nejcennějšímu, tedy profesionálovi špičkově vycvičenému a připravenému. US ARMY již nyní začíná pracovat na další vývojové etapě ARMY 2040.

 

Zdroj: battleorder.org, army.mil, ausa.org, newatlas.com

Tagy článku

-->