Dny NATO 2023 - shrnutí druhého dne

Dny NATO 2023 - shrnutí druhého dne
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Dny NATO 2023
17 / 09 / 2023, 18:00

Co přinesl druhý, závěrečný den tradiční akce?

Druhým dnem pokračovaly Dny NATO, podle odhadu navštívilo první den akci asi 100 tisíc lidí, celkově pak 185 tisíc. To je rozdíl od minulého ročníku, který poznamenaly především rozmary počasí a druhý den největší bezpečnostní přehlídky ve střední Evropě tak navštívilo pouze 25 tisíc lidí. Dny NATO jsou jedinečným prostorem, jak vidět živě nejlepší techniku nejen české, ale především zahraničních armád.

Neděle byla ve znamení dynamických ukázek jak na zemi, tak i ve vzduchu. Představila se mimo jiné akrobatická skupina Zelazny, Celní správa ČR předvedla v akci zastavení pašeráků tabákových výrobků, zásahová jednotka Policie ČR společně s elitní polskou jednotkou GROM osvobodila rukojmí z rukou teroristů, Městská policie Ostrava zas divákům v ,,klidnější části" dynamických ukázek ukázala výcvik služebních koní. Není v této souvislosti bez zajímavosti, že na Dnech NATO došlo ke složení slavnostního slibu policistů Policie České republiky.

Ve vzduchu kroužily letouny L-39NG, španělský Eurofighter Typhoon, maďarský JAS-39 Gripen, německý vrtulník NH-90, slovenský UH-60M Black Hawk a další stroje, které budily na obloze zaslouženou pozornost a nejsou v ČR běžně k vidění. Na zemi se na polygonu promenoval například německý tank Leopard 2A7V, český tank T-72M4CZ nebo obrněný transportér OT-64.

I neděle skýtala prostor pro projevy politických a armádních představitelů. Náčelník generálního štábu Karel Řehka se odkázal na název dvoudenní akce, aby připomněl, že již skoro 25 let je ČR pevnou součástí NATO. ,,My jsme NATO, my jsme součástí Aliance a jsme dobrým spojencem," řekl náčelník generálního štábu. Podle Řehky je klíčová úzká součinnost s ostatními spojenci, na zajištění bezpečnosti tak není díky NATO ČR sama. Řehka dále uvedl, že tato doba není bezpečnější a v dohledné době nebude.

Promluvil také hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška též o naší sounáležitosti s NATO. Úzký vztah s našimi spojenci z nás podle hejtmana dělají silnou zemi, která je nejen bezpečnou a svobodnou, ale rovněž hrdou.

 

Zdroj: redakce, natodays.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.