Dny NATO 2023 - shrnutí prvního dne

Dny NATO 2023 - shrnutí prvního dne
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Dny NATO 2023
16 / 09 / 2023, 19:00

První den letošních Dnů NATO 2023 je za námi. Co všechno přinesl?

Při slavnostním zahájení dvoudenní akce bylo akcentováno téma ozbrojeného konfliktu na Ukrajině a s tím související naše přináležitost k NATO a západním strukturám. Ostatně toto téma se prolínalo projevy politiků, generálů a dalších veřejně činných osobností.

Pozornost budila jako vždy na akci moderní technika. Podruhé se na Dnech NATO představil obří transportní Letoun C-390 Millennium od brazilského výrobce Embraer. Poutal také hlavní bojový tank Panther KF51, který nastavuje nové standardy pro moderní bojiště. Další nepřehlédnutelnou technikou, která se představila na Dnech NATO, je raketomet HIMARS, kterému se dostalo žádoucí pozornosti od návštěvníků této akce. Raketomet se dobře uplatňuje v rukou ukrajinských obránců ve válce proti ruskému agresorovi.

Pozemní síly Polska jsou tento rok speciálním partnerským státem letošních Dnů NATO. Polsko zde představilo jeden z nejlepších současných tanků K2 Black Panther. Ten Polsko prezentuje poprvé mimo Polsko v exkluzivní premiéře u nás. Varšava začala po ruské invazi na Ukrajinu masivně investovat do své armády, a to do všech domén, ta pozemní sílí zatím nejvíce. Na Dnech NATO je možno K2 Black Panther vidět do neděle v polských barvách.

V akci byla také Česká zbrojovka. Na největší letecko-armádně-bezpečnostní akci ve střední Evropě bude k vidění kompletní nabídka zbraní CZ pro ozbrojené složky, do níž patří zejména série striker fired pistolí CZ P-10, kohoutové pistole CZ P-07/09, samopal CZ SCORPION EVO 3 A1 či několik modifikací pušek CZ BREN 2.

Na místě nechyběl ani holding Czechoslovak Group a její společnosti. Firma Tatra Trucks ukázala těžký nákladní vůz Tatra Phoenix 8x8 s pancéřovanou kabinou vysoké odolnosti. Společnost Tatra Defence Vehicle (TDV) prezentuje obrněné vozidlo Pandur II 8x8 nebo obrněná vozidla TITUS.

Na Dnech NATO Retia rovněž předvádí model svého víceúčelového 3D radaru pro detekci a sledování pozemních a nízkoletících cílů ReGuard. Jde o velmi kompaktní radar, který je díky svým technickým parametrům vhodný pro systémy ochrany před bezpilotními prostředky a Retia jej zařadila do svého nového protidronového systému ReCas.

Dny NATO přirozeně skýtají také široký prostor pro domlouvání nových obchodních spoluprací či podepsání memorand. Státní podnik LOM Praha podepsal memorandum s americkou společností Lockheed Martin. LOM Praha má primárně zájem o servis letounů a výcvik. První oficiální jednání proběhlo mezi LOM Praha, společností Lockheed Martin a ministerstvem obrany v závěru minulého roku.

Zdroj: redakce, natodays.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.