Dny NATO v Ostravě pod partnerstvím Severoatlantické aliance mají rekordní mezinárodní účast

Dny NATO v Ostravě pod partnerstvím Severoatlantické aliance mají rekordní mezinárodní účast
Autor fotografie: foto: NATO Days|Popisek: Leopard 2A7V
13 / 09 / 2022, 09:00

Účastníci z rekordního počtu až 22 zemí, stovka letadel a na tisíc kusů pozemní techniky dorazí třetí zářijový víkend na Letiště Leoše Janáčka Ostrava, kde se uskuteční 22. Dny NATO v Ostravě & 13. Dny Vzdušných sil AČR. „Můžeme říci, že máme před sebou jeden z vůbec nejlepších ročníků s doposud nejdelším programem ukázek. Letošní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR budou patřit k nejprestižnějším akcím v celé Evropě,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda organizujícího spolku Jagello 2000.

„Akce se koná za více jak tři týdny a v tuto chvíli ještě intenzivně jednáme o další atraktivní účasti, takže věříme, že letošní seznam ukázek ještě není definitivní. Po dvou ročnících zatím neočekáváme žádná omezení vstupu pro návštěvníky kvůli covidu-19, situaci ale samozřejmě pečlivě monitorujeme,“ doplnil Pavlačík.

Role  tradičního  speciálního  partnera  se  přitom  letos  zhostí  přímo  Severoatlantická  aliance.  „Právě díky  partnerství  přímo  s  NATO  máme  velmi  pestrou  účast,“  sdělil  Pavlačík.  NATO  budou  přímo reprezentovat letoun včasné výstrahy AWACS na statické ukázce a tanker A330 MRTT, který se představí v zahajovacích průletech. V rámci programu se dále formou společného průletu uskuteční přivítání Finska a Švédska jako nových kandidátských zemí na členství v Severoatlantické alianci.

Návštěvníci budou mít příležitost se vůbec poprvé seznámit s nejnovějšími modernizačními projekty Armády České republiky – švédským bojovým vozidlem pěchoty CV90, modelem izraelského systému protivzdušné obrany SHORAD v měřítku 1:6, které doplní model letounu páté generace F-35 v českých barvách v měřítku jedna ku jedné, a stále jednáme o další technice a zbraňových systémech.

„Těší nás, že budeme moci veřejnosti prezentovat modernizační programy Armády České republiky takto komplexně v jeden čas a na jednom místě. Veřejnost si tak bude moci udělat konkrétní představu o pokroku v modernizaci a o tom, kam smysluplně směřují prostředky daňových poplatníků ze zvyšujícího se obranného rozpočtu,“ uvedl generálmajor Ivo Střecha, první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky.

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou tradičním místem premiérových vystoupení a také derniér, nejinak tomu bude i v letošním roce. První vystoupení na veřejnosti v celé střední Evropě bude mít nejmodernější švédský taktický letoun Gripen E. „Letos budeme mít účastníka ze zcela nového kontinentu – Jižní Ameriky – a to v podobě moderního brazilského dopravního letounu C-390 Millennium, který se u nás české veřejnosti představí vůbec poprvé,“ řekl Pavlačík.

Naopak jedno z posledních vystoupení na veřejnosti bude mít známý bitevní vrtulník Mi24/35, jehož letová  ukázka  vždy  patřila  k  divácky  velmi  atraktivním.  „Bitevníky  Mi24/35,  které  začaly  sloužit v československé armádě již v roce 1978, začnou příští rok postupně nahrazovat stroje UH1Y AH1Z americké společnosti Bell Flight, takže letošní Dny NATO budou jednou z posledních příležitostí, kdy si je veřejnost bude moci prohlédnout na zemi i ve vzduchu,“ doplnil generál Střecha.

video: youtube

Jsme velice rádi, že po šesti letech u nás opět vztyčíme jordánskou vlajku. Na akci se totiž chystá Female Company for Special Security Tasks (FCSST), která zde v letech 2015 - 2016 měla velký úspěch. „S jednotkou předvedeme atraktivní ukázku společného zákroku,“ prozradil brigádní generál Tomáš Kužel, ředitel Krajského ředitelství Policie České republiky správy Moravskoslezského kraje.

Návštěvnicky velmi atraktivní jistě budou vystoupení dvou akrobatických skupin – švýcarská Patrouille Suisse, létající na proudových strojích F-5E, se navíc na mošnovském nebi představí vůbec poprvé. Úspěšný comeback naopak bude mít chorvatská skupina Krila Oluje používající turbovrtulové stroje Pilatus PC-9M.

Tradičním účastníkem je Německo, které předvede na dvě desítky kusů techniky. Na dynamické ukázce se představí poprvé moderní vrtulník NH-90 a také vrtulník EC-135, transportní letadlo A400M předvede ukázku doplňovaní paliva českých letounů Gripen. Na statické ukázce Německo předvede víceúčelový bojový letoun Tornado IDS s plnou škálou výzbroje a námořní průzkumný letoun P-3C Orion. Bohatá bude německá pozemní účast – nejmodernější tank Leopard 2A7V, bojové vozidlo pěchoty Puma či houfnice Panzerhaubitze 2000.

Spojené státy vysílají na Dny NATO dva bombardéry B-52 Stratofortress a velmi širokou škálu vrtulníků a pozemní techniky. Jeden B-52 bude v sobotu, přesně po deseti letech, nad mošnovským letištěm k vidění v letové ukázce, a druhý po c elou dobu konání akce na statické ukázce. US Army předvede pestrou škálu vrtulníků: AH-64 Apache, UH-60 Black Hawk, CH-47 Chinook a bezpilotní prostředek RQ-7 Shadow. Scházet nebude ani těžká pozemní technika – hlavní bojový tank M1 Abrams, bojové vozidlo M2 Bradley a také legendární vozidlo HMMWV.

22. ročník Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se koná 17. - 18. září na mošnovském letišti Leoše Janáčka. Vstup je bezplatný.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace