Do čela státního podniku LOM Praha míří dosavadní ředitel VTÚ Protiva

Do čela státního podniku LOM Praha míří dosavadní ředitel VTÚ Protiva
Autor: Ministerstvo obrany (army.cz), volné dílo|Popisek: Mgr. Jiří Protiva
10 / 02 / 2021, 17:30

Ředitel státního podniku LOM Praha (Letecké opravny Malešice) JUDr. Jan Rouček k 8. lednu letošního roku svou funkci ze zdravotních důvodů opustil. Ministr obrany Lubomír Metnar dnes na jeho místo jmenoval Mgr. Jiřího Protivu, dosavadního ředitele Vojenského technického ústavu (VTÚ). Toho prozatím v jeho čele střídá z pověření Ing. Petr Novotný, ředitel VTÚ letectva a protivzdušné obrany.

LOM Praha patří ke státním podnikům zřizovaným Ministerstvem obrany, které nevykazují dobré hospodářské výsledky. Jak VOP CZ, tak LOM Praha vykázaly za rok 2019 ztráty v řádech desítek milionů korun, v případě LOM Praha šlo dokonce o částku 152,9 milionu korun. Podnik přitom hraje důležitou roli v řadě významných probíhajících zakázek MO, a zajišťuje prostřednictvím Centra leteckého výcviku (CLV) Pardubice také kompletní výcvik pilotů Armády České republiky. V tomto ohledu se k němu upínají naděje společnosti Aero Vodochody s projektem nového cvičného letounu L-39 NG.

"Vzhledem k aktuální ekonomické situaci podniku, vzniklé částečně z důvodu omezení spojených se současnou epidemiologickou krizí, a mimořádné strategické roli, kterou státní podnik LOM PRAHA zastává, hledal rezort Ministerstva obrany na uvolněné místo ředitele státního podniku prověřenou osobu se zkušenostmi v oblasti obranného průmyslu a krizového managementu," uvádí Ministerstvo obrany ve své tiskové zprávě s tím, že Jiří Protiva přebíral VTÚ v roce 2015 v podobně nepříznivé ekonomické situaci, a podařilo se mu ústav stabilizovat a vytvořit z něj mezinárodně uznávanou a úspěšnou instituci s vysoce hodnocenými výsledky.

Na LOM Praha se dnes upíná pozornost také a především v souvislosti s nákupem amerických vrtulníků Venom a Viper. Kromě nepravomocné pokuty od ÚOHS ve výši více něž půl miliardy korun se již od Metnarova podpisu kupní smlouvy mezi českou a americkou vládou vznášejí otazníky nad formou a mírou zapojení českého průmyslu do této významné zakázky. Ministerstvo obrany si od jmenování Jiřího Protivy slibuje "především úspěšné nabytí kapacity a schopností potřebných k servisu a provozu výcvikových systémů vrtulníků západní platformy H-1, o kterých státní podnik v současné době intenzivně vyjednává."

„Ve smlouvě se Spojenými státy americkými není o průmyslové spolupráci ani zmínka, ale z úst ministra obrany Lubomíra Metnara jsem několikrát slyšel, že s firmou Bell je domluven dosti velký podíl práce pro český průmysl. A nemám důvod ministru Metnarovi nevěřit. Ale zkušenost mě naučila věřit pouze tomu, co se už stalo,“ uvedl na toto téma pro Security Magazín prezident AOBP Jiří Hynek v létě loňského roku.

Další významnou zakázkou, kterou LOM Praha pro MO a AČR zajišťuje, je modernizace patnácti vrtulníků Mi-171Š, o níž byla smlouva uzavřena 8. prosince. Zakázka počátkem roku 2020 patřila mezi ty, jež byly kritizovány pro nečekané navýšení ceny, která dosáhne celkem 1,459 miliardy korun. Původně vláda schválila částku ve výši necelé miliardy. Navýšení bylo zdůvodněno započítáním výroby prototypu a kryptografických a satelitních zařízení a zdravotnických setů.

Mgr. Jiří Protiva po absolvování Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci nastoupil v roce 2006 na sekci vyzbrojování Ministerstva obrany a poté, od roku 2010, působil v Inspekci ministra obrany. Od roku 2012 pracoval jako správní ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. a následně, od března 2015, jako ředitel státního podniku VTÚ.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace