foto: Ministerstvo obrany (army.cz), volné dílo/Mgr. Jiří Protiva
Ředitel státního podniku LOM Praha (Letecké opravny Malešice) JUDr. Jan Rouček k 8. lednu letošního roku svou funkci ze zdravotních důvodů opustil. Ministr obrany Lubomír Metnar dnes na jeho místo jmenoval Mgr. Jiřího Protivu, dosavadního ředitele Vojenského technického ústavu (VTÚ). Toho prozatím v jeho čele střídá z pověření Ing. Petr Novotný, ředitel VTÚ letectva a protivzdušné obrany.
LOM Praha patří ke státním podnikům zřizovaným Ministerstvem obrany, které nevykazují dobré hospodářské výsledky. Jak VOP CZ, tak LOM Praha vykázaly za rok 2019 ztráty v řádech desítek milionů korun, v případě LOM Praha šlo dokonce o částku 152,9 milionu korun. Podnik přitom hraje důležitou roli v řadě významných probíhajících zakázek MO, a zajišťuje prostřednictvím Centra leteckého výcviku (CLV) Pardubice také kompletní výcvik pilotů Armády České republiky. V tomto ohledu se k němu upínají naděje společnosti Aero Vodochody s projektem nového cvičného letounu L-39 NG.
Psali jsme
ROZHOVOR s ředitelem Vojenského technického ústavu Jiřím Protivou.
"Vzhledem k aktuální ekonomické situaci podniku, vzniklé částečně z důvodu omezení spojených se současnou epidemiologickou krizí, a mimořádné strategické roli, kterou státní podnik LOM PRAHA zastává, hledal rezort Ministerstva obrany na uvolněné místo ředitele státního podniku prověřenou osobu se zkušenostmi v oblasti obranného průmyslu a krizového managementu," uvádí Ministerstvo obrany ve své tiskové zprávě s tím, že Jiří Protiva přebíral VTÚ v roce 2015 v podobně nepříznivé ekonomické situaci, a podařilo se mu ústav stabilizovat a vytvořit z něj mezinárodně uznávanou a úspěšnou instituci s vysoce hodnocenými výsledky.
Na LOM Praha se dnes upíná pozornost také a především v souvislosti s nákupem amerických vrtulníků Venom a Viper. Kromě nepravomocné pokuty od ÚOHS ve výši více něž půl miliardy korun se již od Metnarova podpisu kupní smlouvy mezi českou a americkou vládou vznášejí otazníky nad formou a mírou zapojení českého průmyslu do této významné zakázky. Ministerstvo obrany si od jmenování Jiřího Protivy slibuje "především úspěšné nabytí kapacity a schopností potřebných k servisu a provozu výcvikových systémů vrtulníků západní platformy H-1, o kterých státní podnik v současné době intenzivně vyjednává."
„Ve smlouvě se Spojenými státy americkými není o průmyslové spolupráci ani zmínka, ale z úst ministra obrany Lubomíra Metnara jsem několikrát slyšel, že s firmou Bell je domluven dosti velký podíl práce pro český průmysl. A nemám důvod ministru Metnarovi nevěřit. Ale zkušenost mě naučila věřit pouze tomu, co se už stalo,“ uvedl na toto téma pro Security Magazín prezident AOBP Jiří Hynek v létě loňského roku.
Další významnou zakázkou, kterou LOM Praha pro MO a AČR zajišťuje, je modernizace patnácti vrtulníků Mi-171Š, o níž byla smlouva uzavřena 8. prosince. Zakázka počátkem roku 2020 patřila mezi ty, jež byly kritizovány pro nečekané navýšení ceny, která dosáhne celkem 1,459 miliardy korun. Původně vláda schválila částku ve výši necelé miliardy. Navýšení bylo zdůvodněno započítáním výroby prototypu a kryptografických a satelitních zařízení a zdravotnických setů.
Psali jsme
Prezident AOBP ČR Jiří Hynek poskytl Security magazínu rozhovor na téma zapojení českých firem do zakázky na pořízení víceúčelových a bitevních...
Mgr. Jiří Protiva po absolvování Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci nastoupil v roce 2006 na sekci vyzbrojování Ministerstva obrany a poté, od roku 2010, působil v Inspekci ministra obrany. Od roku 2012 pracoval jako správní ředitel Vojenského technického ústavu, s. p. a následně, od března 2015, jako ředitel státního podniku VTÚ.
Tagy