Do dalšího kola australského tendru postupují BVP Lynx a Redback

Do dalšího kola australského tendru postupují BVP Lynx a Redback
18 / 09 / 2019, 07:00


Server australiandefence.com.au informuje, že do užšího výběru nového pásového bojového vozidla pěchoty, které u australských ozbrojených sil nahradí obrněný transportér M113AS4, postupují vozidla Lynx od společnosti Rheinmetall, který se účastní také českého tendru na náhradu BVP-2, a BVP Redback od jihokorejské společnosti Hanwha. Ajax od GDLS a CV90 od BAE Systems nebyly vybrány.

V rámci programu Land 400 Phase 3 bude Austrálie pořizovat až 450 pásových BVP, jimiž nahradí obrněné transportéry M113AS4, které, i když byly modernizovány, nasazuje australská armáda již od doby vietnamské války. Je to největší zbrojní investice země v historii v předpokládané hodnotě asi 15 miliard dolarů.

Navrhované období přípravy vozidel pro další kolo soutěže bylo prodlouženo ze šesti měsíců na dvanáct, což podle Ministerstva obrany umožní oběma úspěšným uchazečům vyrobit a připravit testovaná vozidla v konkrétní požadované konfiguraci.

"Současné aktivity a jednání budou také provedeny za účelem vyjasnění a upřesnění nabídek s cílem zmírnění rizika pro Commonwealth, a druhé kolo by mělo být rozhodnuto na konci roku 2021," uvedlo ministerstvo. "Projekt poté provede závěrečné hodnocení třetího kola a výběr preferovaného uchazeče."

Předkládání nabídek bylo uzavřena 1. března. Obrana již dříve vyjádřila preferenci pro osádkové věže, přičemž bezosádkové věže považovala pro současné požadavky za „příliš technologicky nezralé“ . Tento přístup vedl k tomu, že se PSM rozhodlo stáhnout nabídku své Pumy, čímž počet uchazečů klesl na čtyři, a nyní na dva.

Vládě bude výsledek programu Land 400 fáze 3 předložen k posouzení v roce 2022.

Spekuluje se, že výsledek soutěže může ovlivnit paralelní Land 8112, tendr na samohybnou houfnici, kde je favoritem vozidlo K9 od společnosti Hanwha. Naopak výhodou Rheinmetallu je úspěch kolového vozidla Boxer ve fázi 2 programu Land 400.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace