Do projektu tanku nové generace MGCS se může od podzimu zapojit více zemí

Do projektu tanku nové generace MGCS se může od podzimu zapojit více zemí
Autor fotografie: KMW, volné dílo|Popisek: Leopard 2A7
18 / 05 / 2021, 11:00

Podle serveru defensenews.com může v září dojít k významnému posunu v projektu tzv. MGCS (Main Ground Combat System), tedy hlavního bitevního tanku nové generace, na kterém pracuje Německo, resp. společnosti KMW a Rheinmetall, společně s Francií a státní firmou NEXTER. Cílem projektu je společným úsilím vyvinout tank, který v budoucnu nahradí německý Leopard 2 a francouzský Leclerc. Zjednodušeně řečeno: z prvního si bere základ podvozku, z druhého věže. Nyní je očekáváno zapojení dalšího významného hráče: Velké Británie.

Francie byla od počátku poněkud nevstřícná myšlence, že by se do projektu měly zapojit další země. Souhlasila však s rozšířením okruhu zemí, které mají pozorovatelský status. Po splnění určitých kritérií se pak takové země mohou v budoucnu stát plnohodnotným partnerem projektu. V září by podle informací defensenews.com měla proběhnout mezinárodní konference, která by tento proces mohla či měla zahájit. Podmínkou v každém konkrétním případě bude společný souhlas Francie a Německa.

Podle ohlášeného plánu je letos rozvíjeno osm oblastí: testovací sada mobility; hlavní zbraň, munice a věž; celková ochrana; kooperativní bojové schopnosti; simulační testovací sada pro osádku; automatická navigace a mobilita; automatický palebný postup a vylepšené senzorické vybavení. Pro rok 2023 jsou v plánu kontrakty na vývoj řízené střely vystřelované hlavní pro boj mimo vizuální kontakt, vysokoenergetického laserového systému, vysokovýkonného elektromagnetického vybavení, bezpilotní vzdušný prostředek a integrace hyperrychlých střel.

Jedním ze známých zájemců o projekt je Velká Británie. Ta se nedávno rozhodla překlenou období mezi současným stavem a budoucím zavedením tanku nové generace modernizací necelých 150 z více než 200 současných vozidel Challenger 2 na variantu 3. Právě složitý vývoj projektu Challenger je jedním z důvodů zájmu Británie o MGCS. Technicky úspěšný, i v ostrém nasazení opakovaně osvědčený tank se totiž neprosadil na světovém trhu, a jeho celkové počty jsou velmi malé, ve srovnání s rozšířeným Leopardem 2 až zanedbatelné. To s sebou nese značné náklady z hlediska zajištění dostupnosti náhradních dílů a údržby tanku, který se již desítky let nevyrábí. A tomu se chce Británie do budoucna pochopitelně vyhnout.

Zdroj: defensenews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace