Do roku 2021 chce mít Francie vlastní hypersonické rakety

Do roku 2021 chce mít Francie vlastní hypersonické rakety
Autor: screenshot Youtube
17 / 02 / 2019, 14:30

I Francie se chce v rámci svého projektu V-MaX zaměřit na vývoj hypersonických raket o rychlosti Mach 5.

USA, Čína, Japonsko, Rusko a nyní i Francie. Země galského kohouta chce vyvinout v rámci projektu V-MaX svůj hypersonický kluzák, prohlásila to francouzská ministryně obrany Florence Parlyová. Podle ní hypersonické zbraně vyvíjí již řada států a Francie má know-how, jak si pořídit vlastní. Parlyová slíbila, že testovací let nové hypersonické zbraně se uskuteční do konce roku 2021.

O vývoj hypersonické rakety (kluzáku) se stará společnost ArianeHroup, joint venture zahrnující Airbus a Safran v již zmíněném projektu V-MaX. Cílem je zkonstruovat hypersonický kluzák letící rychlosti přes 6 000 km/h.

Základem se má stát raketa ASN4G, která má nahradit raketu středního doletu ASMP, a jež by mohla být nakonfigurována tak, aby letěla hypersonickou rychlostí. Jednou z klíčových vlastností rakety má být manévrovatelnost ve velké rychlosti.

Závody v ,,hypersonickém zbrojení" se tak rozjíždějí naplno. V pokročilé fázi vývoje hypersonických raket je Rusko, které v prosinci minulého roku úspěšně vyzkoušelo za přítomnosti prezidenta Vladimira Putina raketu Avangard, jejíž okřídlená bojová část dosahuje hypersonické rychlosti. Uvidíme, zda se do ,,hypersonického" klubu dostane i Francie. 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace