foto: U.S. Marine Corps, Sgt. Christopher Q. Stone, volné dílo/Střelecké cvičení na palubě USS Kearsarge v roce 2013
Od loňského prosince začala Námořní pěchota Spojených států (USMC) příslušníkům svých jednotek pěchoty, průzkumných a speciálních jednotek vydávat tisíce nových tlumičů. Ty minimalizují - byť ne zcela eliminují - hluk a také pomáhají omezit záblesk při výstřelu a zpětný ráz zbraně. Kromě vyšší efektivity bojového nasazení si od toho slibuje také zlepšení kvality života veteránů a v neposlední řadě úsporu za náhrady při poškození sluchu.
Celkem plánuje do roku 2023 námořní pěchota vybavit tlumiči 30 000 pušek/karabin M4 a M4A1 a automatických pěchotních pušek/kulometů M27, které jsou všechny komorovány nábojem 5,56 NATO. Zatímco speciální jednotky a průzkumníci tlumiče standardně využívají dlouho, jejich zavedení do řadových jednotek je novinkou, a jednou z mnoha změn, kterými USMC prochází.
Psali jsme
Významná reorganizace a přenastavení schopností Americké námořní pěchoty (USMC) podle plánu označovaného jako Force Design 2030 pokračuje po deaktivaci...
Idea se zrodila před rokem 2016, kdy pěší prapor námořní pěchoty použil tlumiče během bojového cvičení. Ohlasy z něj byly velmi pozitivní a námořní pěchota začala hledat nejlepší způsob, jak tlumiče zavést ve velkém měřítku pro celou svou pěchotu. Nationalinterest.org cituje nadpraporčíka (Chief Warrant Officer 4) Davida Tomlinsona ze Systémového velitelství sboru, podle něhož zavedení tlumičů usnadní komunikaci mezi jednotkami na úrovni družstva a čety, protože celkový hluk bude mnohem menší: "Když objíždím a mluvím s jednotkami, tato možnost vzbuzuje největší zájem - od desátníků až po plukovníky."
video: youtube
Systémové velitelství námořní pěchoty je velitelstvím pro akvizice sboru v oblasti pozemních zbraní a informačních technologií. Skládá se z mariňáků, námořníků i civilistů, je zadavatelem zakázek a současně technickou autoritou pro všechny probíhající programy.
Psali jsme
Americká námořní pěchota (USMC) zahájila deaktivaci svých tankových praporů. Mariňáci se zbavují nejen tanků, ale také souvisejících mostních rot,...
Přestože cílem plošného zavádění tlumičů u bojových jednotek je především zvýšení bojové efektivity a zlepšení komunikace na bojišti, má změna ještě jeden aspekt. Bezprostřední blízkost výstřelů a výbuchů si vybírá daň na těle vojáků, a to i s ochranou sluchu. Ztráta sluchu nebo tinnitus (neustálé zvonění v uších) jsou u veteránů poměrně běžné. Podle tiskové zprávy Systémového velitelství Department of Veteran Affairs vyplácí na základě žádostech o náhradu za ztrátu sluchu nemalé prostředky. Tlumiče mohou pomoci zlepšit dlouhodobě kvalitu jejich života.
Plošné nasazení tlumičů zvuku výstřelu na zbraně má několik aspektů. Samozřejmě dojde k ochraně sluchu vlastních vojáků. Pokud dojde k útoku a nepřítel není schopen identifikovat, odkud palba přichází, má to poměrně značný psychologický efekt. Negatviním faktorem je, že tlumič snižuje rychlost a tedy i průbojnost střely. A zkušenosti např. z Afghánistánu, kdy guerillové skupiny se ukryly v kukuřičném poli a ráže 5,56 mm je nikterak neohrozila, s nasazeným tlumičem se šance ještě snižuje. USMC zřejmě bude muset opět prioritizovat - ochránit sluch nebo život, nechat si zvonit v uších, nebo si nechat s nadsázkou řečeno zvonit ,,umíráček". Ani jedno není dobré, volba je na každém jednotlivci.
Zdroj: Nationalinterest.org
Tagy