Dochází technika? Rusko nasadilo na Ukrajině i tanky určené pro zahraniční zákazníky

Dochází technika? Rusko nasadilo na Ukrajině i tanky určené pro zahraniční zákazníky
Autor fotografie: cell105, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: T-90S
05 / 10 / 2022, 14:00

V posledních dnech kolují na sociálních sítích fotografie i videa exportní verze tanku T-90S, jež jsou rovněž nasazené do válečného konfliktu na Ukrajině.

Na Ukrajině byly spatřeny ruské tanky T-90S, jejichž fotografie či videa bylo možné vidět na sociálních sítích. Původně exportní verze ruského tanku nyní Rusku slouží jako zbraňový prostředek v situaci, která se pro okupanty nevyvíjí na bojišti příznivě.

Rusko čelí hrozbě nedostatku těžké techniky na Ukrajině, a proto sahá i do zásob, které však nejsou určené pro domácí použití, ale exportní účely.

O tom, že má Rusko problémy nasadit na Ukrajině moderní techniku a trpí jejím nedostatkem, svědčí i fakt, že na bojiště byly nasazeny i notně dýchavičné ,,studenoválečné" tanky T-62 a další zastarala tecnhika.

Tanky T-90S našly zahraničního zákazníka například ve Vietnamu. V létě 2017 ruská média uvedla, že společnost Uralvagonzavod se zavázala dodat Vietnamu 64 tanků T-90S. Vietnam chce prostřednictvím těchto vozidel modernizovat svou tankovou flotilu.

305 kusů těchto tanků našlo také uplatnění v alžírské armádě. Ázerbájdžán si nasmlouval 100 tanků T-90S, Turkmenistán, další zahraniční provozovatel pak 40. Zmíněný Ázerbájdžán například použil své tanky T-90S během konfliktu v Náhorním Karabachu v roce 2020.


Zdroj: Defence Blog, Twitter, Wikipedia

Tagy článku