Dodají Američané tanky M1 Abrams na Ukrajinu? Ve hře může být i jiná varianta

Dodají Američané tanky M1 Abrams na Ukrajinu? Ve hře může být i jiná varianta
Autor fotografie: Pfc. Damien Gutierrez, volné dílo|Popisek: M1A1 Abrams
27 / 09 / 2022, 13:00

To, že Ukrajina volá po dodávkách tanků, je známý fakt. Existuje možnost, že jí budou dodány americké tanky M1 Abrams, nicméně ,,na stole" jsou i jiné možné varianty, zamýšlí se server The Drive.

Ukrajina projevuje ve vlekoucím se konfliktu zájem o těžké zbraně, mezi nimiž jsou přirozeně i tanky. Má preferenčně zájem o tanky německé provenience Leopard 2 a také bojová vozidla pěchoty Marder, nicméně limitující je prozatimní neochota Německa tyto zbraňové prostředky na Ukrajinu dodávat. Nad tím si již stačil povzdechnout ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Ukrajina má k dispozici sice starší tanky, mimo jiné od ČR či Slovenska, nicméně potřebuje v chronickém konfliktu moderní nebo alespoň modernější vozidla tak, jak zatím úspěšně pokračuje protiruská ofenziva. Podle německých nejvyšších politických představitelů včetně ministryně obrany Christine Lambrechtové to ale není tak jednoduché.

Lambrechtová totiž namítá, že její povinností jako ministryně je zajistit, že Bundeswehr bude mít dostatečné prostředky k tomu, aby mohl bránit svou zemi. Rovněž poukazuje na fakt, že výcvik na německých platformách by Ukrajincům trval týdny na rozdíl od tanků původní sovětské výroby, s nimiž jsou již sžití.

Vytrhnout pomyslný trn z paty Ukrajině mohou USA, a to potenciální dodávkou osvědčené platformy M1 Abrams. Reportérka Radio Voice of America (VOA) Carla Babbová ve svém tweetu citovala slova nejmenovaného vysokého představitele Pentagonu, který prohlásil, že tanky pro Ukrajinu jsou na pořadu dne. Nejmenoval však které, takže to zavdalo spekulacím, zda se nemůže jednat případně o tanky M1 Abrams.

Existuje samozřejmě v tomto směru konfigurace, které jsou exportovatelné na Ukrajinu, nicméně zatím zůstává neznámou, zda americká vláda je připravená těmto vozidlům dát zelenou k transferu na ukrajinské bojiště. Není pochyb, že by tyto tanky představovaly výrazný posun oproti těm starým sovětským v podstatě ve všech ohledech.

M1 Abrams vstoupil do služby v roce 1980 a v současné době slouží jako hlavní bojový tank armády a námořní pěchoty Spojených států. Exportní verzi používají armády Egypta, Kuvajtu, Saúdské Arábie, Austrálie a Iráku. Abrams byl poprvé použit v boji ve válce v Zálivu a zúčastnil se bojů jak ve válce v Afghánistánu, tak ve válce v Iráku v rámci ozbrojených sil Spojených států, zatímco irácké tanky Abrams byly nasazeny ve válce proti Islámskému státu a byly použity Saúdskou Arábií během Jemenské občanské války.

Jinou možností, která by mohla podpořit ukrajinské bojové úsilí, je potenciální dodávka nikoliv tanků, ale mobilního kanonového systému M1128, jenž vychází z platformy Stryker. Ten je vyzbrojen kanonem 105 mm, který byl stejný u tanku M1 Abrams (ten byl později nahrazen kanonem s hladkým vývrtem hlavně Rheinmetall L44 ráže 120 mm). Dále jeho výzbroj tvoří koaxiální kulomet M240 ráže 7,62mm a kulomet M2 ráže 12,7 mm. Kanonový systém by určitě zvýšil palebnou sílu v pokračující ukrajinské protiofenzivě.

Možná se právě M1128 zdá tím schůdnějším řešením pro Američany, zvlášť když bylo minulý rok oznámeno americkou armádou, že se chce zbavit všech těchto systémů M1128. To by mohlo otevřít cestu dodávkám na Ukrajinu i ve formě daru. Uvidíme, pro jaké řešení se USA nakonec rozhodnou, s pokračujícím konfliktem však zároveň stoupá pravděpodobnost, že některý ze jmenovaných zbraňových prostředků Ukrajina nakonec dostane.

Zdroj: The Drive, WikipediaTagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace