Dodávky amerických houfnic M777 na Ukrajinu – šrot, nebo vítaná pomoc?

Dodávky amerických houfnic M777 na Ukrajinu – šrot, nebo vítaná pomoc?
Autor: Jonathan Mallard, CC BY 2.0|Popisek: Americká houfnice M777
18 / 05 / 2022, 13:00

V médiích bylo publikováno, že Ukrajina obdrží „moderní“ americké houfnice M777. Nicméně i při zběžné rešerši se mnoho věcí nesetkává s realitou.

Není to vyloženě muzejní typ, ale je zavedena již téměř 20 let, takže to rozhodně není junior. V použití je v USA, Austrálii, Brazílii, Kanadě, Indii, Saúdské Arábii, a v USA je to armáda i námořní pěchota (USMC). Co jsou hlavní parametry důležité pro využití? Jedná se o taženou houfnici s obsluhou 7+1.

Má však schopnost dostřelu s inteligentní municí EXCALIBUR až 40 km. Ale doba na rozvinutí a opuštění palebného postavení je odpovídající, co byly hlavní ztráty ukrajinského dělostřelectva po zahájení konfliktu na Donbasu a Luhansku. Je zapotřebí tahač, tažená zbraň a případně muniční vozidlo. Je také nutné zastavit v palebné pozici, ustanovit a vyvážit pro palbu houfnici, odstavit vlečné či zásobovací vozidlo, vypočítat palebné prvky, zahájit palbu, kdy munice má jinou teplotu a jiný dostřel vzhledem k hoření studeného nebo teplého střelného prachu a též mobilita obsluhy je jiná.

Moderní radiolokátory dělostřelectva přesně vypočítají balistickou křivku letu granátu a identifikují místo výstřelu, proto opuštění palebné pozice je rychle kritické, a proto Ukrajina na Donbasu a v Luhansku utrpěla na počátku konfliktu těžké ztráty.

Bylo to nasazením průzkumných dronů identifikujícím pozice na základě výpočtu balistické křivky z radarů a vedením odvetné dělostřelecké nebo plošné raketometné palby, kdy obsluhy děl neměly v čase šanci přesunout své zbraně jinam. Odvetná palba je v řádech sekund až minut, připravení tažené houfnice k přesunu je v řádech minut až desítek minut, a to bez balistické ochrany, krom možná vesty, jež nepřečká výbuch dělostřeleckého granátu,

Ukrajina rozhodně neobdržela moderní houfnice, ale dostala nejmodernější schopnosti, pokud k daným houfnicím obdrží a příslušnou nejmodernější munici a velmi rychle absolvuje i plný výcvik svých dělostřelců. Protože munice EXCALIBUR je finančně náročná, a další munici pro ráži 155 mm Ukrajina nemá, je otázkou, zda vše bude dar, nebo kolik a co si může ekonomicky dovolit. A vzhledem ke konfliktu, ekonomickým problémům a požadavků Ukrajiny si toho může dovolit čím dál méně.

V případě dělostřelectva M777, Ukrajina získá prostředek schopný vypálit přesnou munici na maximální dálku, ale zároveň taženou, tím pádem v moderním manévrovém boji již obstarožní zbraň a nutnost změnit/zaplatit logistiku a munici.

Kde je priorita, kde jsou možnosti a schopnosti?

 

Zdroj: Defense News, army-technology.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace