Dodávky letounů F-35 ve standardu TR-3 budou zpožděny

Dodávky letounů F-35 ve standardu TR-3 budou zpožděny
Autor fotografie: flickr public domain|Popisek: F-35
07 / 09 / 2023, 18:00

Výrobce letounů Lockheed Martin zpožďuje dodávky letounů 5. generace s plánovaným standardem TR-3, jehož vývoj není ještě ukončen.

Lockheed Martin oznámil, že bude nucen zpozdit dodávky letounů F-35 ve verzi TR-3 zahraničním zákazníkům. TR-3 přináší sérii upgradů týkající se vylepšeného výkonu, zpracovávání více dat a dalších výhod proti dřívějšku, proto je jeho vývoj náročnější. Lockheed na druhé straně ubezpečil, že letouny ve standardu TR-2 budou dodány podle plánu.

V prohlášení Lockheed uvádí, že aktualizoval plán odesílání letounů F-35 s první dodávkou stíhačů ve verzi TR-3, která má proběhnout mezi dubnem a červnem 2024. Výrobce strojů pak očekává, že dodá v roce 2023 97 letounů, všechny budou v konfiguraci TR-2. Lockheed Martin dále uvedl, že výroba pokračuje tempem 156 letounů za rok, což bude dodrženo i dál, a zároveň se pracuje na dokončení vývoje softwaru TR-3 a testování.

Navzdory potížím, které se týkají TR-3, Lockheed podle svých slov neomezil v žádném směru výrobu letounů, nicméně zpoždění dodávek verze TR-3 bude pro společnost znamenat v praxi citelnou finanční ztrátu.

O letouny F-35 projevila již dříve také Česká republika. Česká strana jedná o možné dodávce 24 těchto letounů. Do začátku října tohoto roku má podat ministryně obrany Jana Černochová vládě zprávu o výsledcích jednání a pak by mělo být jasné, zda se letouny skutečně nakoupí.

Zdroj: Janes

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.