Dojímá mě starost hlavního vojenského personalisty o osudy vojáků v civilu. Problém je ale jinde (komentář Lumíra Němce)

Dojímá mě starost hlavního vojenského personalisty o osudy vojáků v civilu. Problém je ale jinde (komentář Lumíra Němce)
Autor: flickr.com (public domain)
25 / 10 / 2020, 13:00

Představte si hypotetickou situaci. Jste odborníkem ve firmě, práce vás baví, ale podmínky nejsou ideální. Nejedná se ani tak o finance, i když ty jsou vždy až na prvním místě. Trápí vás řada dalších problémů. Neshody s nadřízeným, který je na tom profesně hůř, ale má funkci. Vadí vám to, že nejste využitý na 100% ve své profesi, ale často vás používají na pomocné práce. Vybavení si musíte kupovat, ale následně ho nemůžete používat, protože ti, co si nekoupili, mají horší atd.

Faktem je, že zvažujete odhod do jiné firmy, kde očekáváte lepší podmínky. Svůj „zámysl“ diskutujete s nadřízeným v naději, že vám třeba nabídne zlepšení podmínek, a pokusí se vás udržet. Váš nadřízený si vás pozorně vyslechne a následně vám oznámí. „Neodcházej, víš, že je pandemie a budeš těžko hledat uplatnění“. Rozhodně to nejsou slova, které jste chtěli slyšet a nejsem si jist, že vás to od záměru odejít odradí. Připadá vám to jako pitomost, mě taky, ale jsou místa, která právě tuto strategii udržení zaměstnanců používají. Ano, mám speciálně na mysli AČR.

„Českou armádu do začátku letošního dubna opustilo 510 vojáků. Jejich odchody do civilu chce vedení kvůli koronavirové krizi snížit na minimum. Podle hlavního vojenského personalisty Vratislava Berana hrozí, že by nenašli kvůli rostoucí nezaměstnanosti práci. Všem velitelům jednotek proto nařídil, aby se co nejvíc odcházejících vojáků pokusili udržet.“ Tolik citace z tisku.

Až mě dojímá starost hlavního vojenského personalisty o osudy vojáků v civilu. Přijde mi absurdní, že se pokouší vojáky odradit od odchodu do civilu takovým způsobem. Ročně odchází z armády zhruba tisíc vojáků. Většina z nich neodchází proto, že už na tu práci nestačí nebo, že by je už nebavila. Mnoho z nich odchází, protože jsou znechuceni a otráveni stávajícím stavem. Možná by se hlavní personalista měl spíš zamyslet nad tím, jak vojákům pomoci s řešením problémů, které je skutečně trápí. Pak by armádu zcela jistě opouštělo vojáků méně. Určitě by to bylo více efektivní než strašit vojáky slovy „ je pandemie, venku se nechytíš“.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace