Dokonalá bouře. Rusko chce dostat Ukrajinu na kolena a tvoří elitní vzdušnou speciální jednotku

Dokonalá bouře. Rusko chce dostat Ukrajinu na kolena a tvoří elitní vzdušnou speciální jednotku
Autor fotografie: poter.simon, flickr CC BY 2.0|Popisek: Su-34
23 / 05 / 2023, 10:00

V Rusku má vzniknout speciální elitní jednotka nazvaná ,,Bouře", která má na Ukrajině plnit zvláštní úkoly. Důležitou roli mají hrát stíhací bombardéry Su-34, letouny Su-24 a bitevní vrtulníky.

Rusko hodlá zformovat ,,vzdušné specnaz", zvláštní jednotku určenou pro plnění důležitých úkolů na ukrajinském bojišti, informuje server bulgarianmilitary.com. Dobrovolníci jsou nyní rekrutováni pro novou jednotku a Rusko hledá i mezi těmi, kdo odešel v nedávných letech, přičemž se má jednat o ,,nejlepší z nejlepších", navíc s prokazatelnými praktickými zkušenostmi, a výběru tak bude předcházet v tomto duchu poměrně přísná selekce, a to včetně navigátorů. Nábor byl spuštěn v dubnu tohoto roku. Velikost jednotky má odpovídat, nebo být srovnatelná s plnohodnotným vzdušným plukem.

Počítá se s tím, že by měly vzniknout tři letky - jedna složená ze stíhacích bombardérů Su-34, další, jejíž základ by tvořily taktické bombardéry Su-24, a třetí komplement by pak představovaly bitevní vrtulníky. I když to není potvrzeno, jednalo by se o Ka-52 či Mu-28. To vše bude zastřešovat jednotka zvaná ,,Bouře". Ve zvláštní jednotce budou hrát nezastupitelnou roli bombardéry, jak už bylo zmíněno.

A právě vznik ruského ,,vzdušného specnazu" je diktován faktem, že počet misí, které bombardéry plní na Ukrajině v průběhu tzv. speciální vojenské operace, což je ruský eufemismus pro plnohodnotnou válku, se stále zvyšuje a vojensko-průmyslový komplex agresora pracuje na plné obrátky. Rusko počítá s tím, že zvláštní jednotka Bouře se začlení do stále praktikované ruské taktiky bombardování předem vytipovaných cílů, a Kreml včetně Vladimira Putina stále věří, že intenzivními útoky ze vzduchu mohou zlomit morálku ukrajinských obránců, i když to třeba bude trvat dlouho.

Předností nové jednotky pak má být především rychlá ,,mobilita", soustředěné útoky na jedno místo a tím i větší konečná destrukce. Proto, jak už jsme zmínili shora, je pro zvláštní mise vyhrazeno místo jen pro skutečně zkušené piloty, kteří daný úkol zvládnou splnit rychle, s použitím všech prostředků, které mají k dispozici. Bouře bude mít také systém velení a subordinace, úkoly jí budou svěřovat vrcholní představitelé ruského Generálního štábu, potažmo ministerstva obrany.

Samozřejmě zde vyvstávají na druhé straně otazníky, a to především, kdy dojde k technické a personální synchronizaci, tedy kdy budou zrekrutováni piloti, kdy se k jednotce přesune odpovídající vybavení - bombardéry Su-34, taktické bombardéry Su-24 a bitevní vrtulníky. To bude nějakou dobu trvat a také stát nemalou část finančních prostředků, které každý den mizí z ruské válečné pokladny, aby mohla vést nadále konflikt, ke kterému zavelel 24. února minulého roku Putin.

Nicméně pokud dojde nakonec ke zformování Bouře, může to být pro Ukrajinu špatná zpráva, protože pokud něco Rusové umí, tak je to právě vzdušná destrukce důležitých vojenských i civilních objektů a infrastruktury.

Zdroj: bulgarianmilitary.com

Tagy článku