Dokončení oprav jediné ruské letadlové lodi Admiral Kuzněcov se opět odkládá

Dokončení oprav jediné ruské letadlové lodi Admiral Kuzněcov se opět odkládá
Autor fotografie: Creative Commons 2.0 Generic, Christopher Michel|Popisek: Admiral Kuzněcov v doku
20 / 11 / 2022, 08:30

Podle informací zveřejněných agenturou TASS dne 17. listopadu 2022 probíhají práce na opravě a modernizaci těžké letadlové lodi Projekt 1143.5 Admiral Kuzněcov podle plánu. Loď by mohla být ruskému námořnictvu dodána v prvním čtvrtletí roku 2024. Otázkou zůstává, na co ji ruské námořnictvo potřebuje.

Na výstavě Transport Week sdělil informaci o posunu dodání lodi zástupce ruské loďařské firmy, když odpovídal na otázku novinářů o možném uvedení letadlové lodi do provozu v prvním čtvrtletí roku 2024.

Začátkem června byla letadlová loď umístěna do modernizovaného suchého doku 35. loděnice, dodávka lodi zpět námořnictvu byla odložena na rok 2023. Nyní po dalších 4 měsících se dodávka lodi opět posunula.

Tehdy zástupce generálního ředitele USC pro stavbu vojenských lodí Vladimir Koroljov řekl agentuře TASS, že dokončí generální opravu a modernizaci letadlové lodi Admiral Kuzněcov v roce 2023 a ve stejném roce se vrátí k námořnictvu. Podle něj získá modernizovaná loď zcela nový bojový potenciál a bude sloužit nejméně dalších 10-15 let.

Na rozdíl od většiny západních námořních lodí, které používají plynové turbíny nebo jaderný reaktor, je Admiral Kuzněcov konvenčně poháněná loď, která používá mazut jako palivo, což často vede k viditelné stopě těžkého černého kouře, který lze vidět na velkou vzdálenost.

Ruští námořní představitelé uvedli, že neschopnost řádně předehřát těžké mazutové palivo před vstupem do spalovací komory může přispět k silné kouřové stopě viditelné za lodí.

Prokletí loď ruského námořnictva má mezi námořníky velmi špatnou pověst. Během nasazení lodi v roce 2017 v Sýrii byla eskortována přes Lamanšský průliv loděmi Royal Navy. Z plavidla se valil těžký černý kouř a v médiích bylo zesměšňováno jako vážné nebezpečí, ale pro životní prostředí.

V roce 2018 procházel Admiral Kuzněcov opravami a údržbou, když se potopil suchý dok PD-50, ve kterém byl opravován. Když se dok potopil, zřítil se na loď také 70tunový jeřáb, který udělal v letové palubě obrovskou díru. Plánované ukončení oprav v roce 2021 se tedy zcela jistě nestihne.

12. prosince 2019 vypukl na lodi v Murmansku požár, údajně způsobený horkým kovem při svařování, který dopadl na zaolejovanou látku a následně se vznítily elektrické rozvody, spálil 600 m2 lodi a trvalo asi 20 hodin, než ho požární jednotky dostaly pod kontrolu. 2 lidé zemřeli a 14 bylo zraněno.

Loď Projektu 11435 Admiral Kuzněcov vstoupila do služby v roce 1990, má výtlak 58 000 tun a délku 304,5 metru. S výkonem 200 000 koňských sil vyvine rychlost až 30 uzlů. Loď je vyzbrojena 24-26 bojovými letouny, 12 vrtulníky a protilodními a protiletadlovými raketovými systémy. Je vybavena skokanským můstkem a dvěma výtahy. Má posádku 1 300 mužů a letecký personál čítá dalších 660 mužů.

Zdroj: Navy recognition, Naval Post

Tagy článku