Dokud odebíráme ruský plyn, sponzorujeme Putinovy tanky. Jasná závislost Německa na energiích z Ruska je důsledek Green Dealu

Dokud odebíráme ruský plyn, sponzorujeme Putinovy tanky. Jasná závislost Německa na energiích z Ruska je důsledek Green Dealu
Autor fotografie: Fb profily poslanců PSP, koláž redakce|Popisek: Stanislav Blaha (ODS) a Radovan Vích (SPD)
11 / 03 / 2022, 09:00

Ve světle posledního vývoje událostí na Ukrajině jsme požádali poslance Výboru pro obranu o odpověď na několik otázek týkajících se válečných zločinů a odpovědnosti za ně, možných východisek, resp. přijatelnosti aktuálních ruských požadavků, nebo pokračující německé ochoty dovážet z Ruska plyn a ropu, a tím de facto spolufinancovat jeho agresívní politiku vůči sousedním zemím. Přes náročný program si na odpovědi udělali čas Stanislav Blaha (ODS) a Radovan Vích (SPD).

  • Ukrajinský prezident, český a například také britský premiér se shodují, že Vladimir Putin je válečným zločincem. Konečné slovo bude mít mezinárodní soud. Přesto, nese podle Vás Putin nejen politickou, ale měl by nést i trestní odpovědnost za zločiny, k nimž na Ukrajině ze strany ruských ozbrojených sil dochází?

Stanislav Blaha

Ano, kdokoliv, kdo nařídí velkou invazi do jiného suverénního státu pod falešnou záminkou nastolit mír a přitom vraždí nevinné ženy, děti i muže, je válečný zločinec nejvyššího řádu. Válku si nepřeje Rusko, ale Putin. Putin je agresor a je za své činy trestně odpovědný.

Radovan Vích

Válka na Ukrajině je největší konflikt od konce 2. světové války. O případné vině či nevině prezidenta Putina by měl rozhodnout mezinárodní nezávislý soudní tribunál na základě jasných a nevyvratitelných důkazů. Je potřeba také vyšetřit a pohnat před soud všechny viníky, kteří na Ukrajině osm let páchali zločiny o kterých se v rámci tzv. politické korektnosti nehovoří. Válka je pokračování politiky jinými prostředky. Pokud tedy prezident Putin nese politickou odpovědnost, tak musí nést i odpovědnost trestně-právní. A to platí pro všechny a nejen pro prezidenta Putina.

  • Nejdůležitější je přitom ukončit válečné operace. Jsou pro Vás poslední ruské podmínky přijatelnou cenou? Tedy uznání okupace Krymu, "nezávislost" Donbasu, omezení ukrajinské armády a závazek, že Ukrajina nevstoupí do žádného bloku, tedy především do NATO? Souhlasíte s přijetím Ukrajiny do Evropské unie, případně, dovedete si představit v nějakém časovém horizontu její vstup do NATO?

Stanislav Blaha

Nesouhlasím s ustupováním Putinovým požadavkům - Ukrajina by přišla o velkou část své suverenity. My v NATO a EU bychom z takového střetu vyšli jako ti, kdo se podřizují ruskému vlivu. S agresorem se nevyjednává. Musí se porazit.

Ukrajina je dlouhodobým partnerem EU, i její postoj k NATO se v posledních letech lepší. Je potřeba říct, že ačkoliv teď dochází k urychlení ukrajinského vstupu do EU, Ukrajina musí splňovat určité sociální, politické a ekonomické standardy, bez kterých v EU nemůže efektivně fungovat. Myslím si, že Ukrajina jednou bude součástí těchto organizací, ale zabere to ještě nějaký čas. Vítám to, ale na nějaký velmi rychlý vstup to nevidím.

Radovan Vích

Dlouhodobě prosazuji mírová řešení a diplomatická jednání. Podmínky Putina na urovnání konfliktu jsou podle mého návrhu kompromisem. Požaduje uznání Krymu a nezávislost Donbasu a neutralitu Ukrajiny. Krym byl základnou černomořské flotily již za carského Ruska a v rámci referenda místní občané většinově rozhodli, že chtějí být součastí Ruska. Podobně i v otázkách Donbasu. Země, ve které probíhá válečný konflikt a kterou Ukrajina je, nemůže ani ve snu počítat s pozváním do NATO. To samé se týká i jejího případného členství v EU.

  • Lze z vyvíjejících se požadavků a dosavadního průběhu odhadnout, že Rusko ztrácí sebevědomí?

Stanislav Blaha

Podle mě se tohle nedá vůbec odhadnout. Putin je určitě velmi překvapený tím, jak na jeho útok celý svět zareagoval a de facto ho izoloval. Osobně mám v posledních dnech pocit, že tyto kroky dělají Putina agresivnějším. V posledních dnech více útočí na civilní cíle, ostřeluje jaderné elektrárny – porušuje tím Ženevské úmluvy, které mají chránit civilisty a civilní objekty.

Radovan Vích

Rusko již není velmocí a na poli jsou noví hráči, zejména Čína. Putinovo Rusko nechce svou roli v globální politice ztratit a proto provádí tyto stávající kroky směrem k Ukrajině, které jsou za hranou.

  • Jak vnímáte současný přístup Německa, které odmítá ukončit odběr ruského plynu a ropy?

Stanislav Blaha

Je to pro mě těžko pochopitelné. Vím, že opatrný německý přístup má své historické kořeny. Ze stejného důvodu, tedy české zkušenosti s ruskou okupací, zastávám opačný přístup. Jsem pro ty nejtvrdší sankce, včetně odstříhnutí se od ruského plynu a ropy, které jsou páteří jejich ekonomiky. Dokud tento krok neuděláme, v podstatě sponzorujeme Putinovy tanky.

Radovan Vích

Postup Německa má několik důvodů. Jednak přetrvávající stigmata směrem k Rusku za rozpoutání 2. světové války, což by nejradši vymazali ze svých dějin. Dalším důvodem je destruktivní zelená politika EU a Německa v jejímž důsledku se jenom od letošního roku vypínají v Německu tři jaderné elektrárny. Tím pádem je jasná závislost Německa na energiích z Ruska. Třetím důvodem je také plynovod Nord Stream 2, který vede do Německa z Ruska. Ten je dočasně odstaven, naplněn, ale nikoliv likvidován. Německo také ví, že Rusko je obrovský trh, který poptává automobily a další průmyslové výrobky vyrobené v Německu a jejich filiálkách a po ukončení konfliktu, který se podle mě blíží, si Rusko bude vybírat, kterým zemím umožní přístup na své trhy. Německo přemýšlí s výhledem do budoucna s prosazováním svých zájmů. Současná Vláda ČR takto neuvažuje, a bude to mít důsledky na naše hospodářství a průmysl do budoucna.

Tagy článku