Donald Trump se zmínil o neviditelných stíhačkách

Donald Trump se zmínil o neviditelných stíhačkách
Autor fotografie: US army|Popisek: neviditelný bombardér
12 / 02 / 2018, 17:45

Když dnes hovoříme o stíhačkách, většinou nám připomínají Lockheed F-22 Raptor a F-35 Lightning II. Bylo však jedno letadlo, které vše začalo a dalo cestu všem budoucím tajným letadlům - a to bylo před více než čtvrtstoletím. Toto letadlo bylo Lockheed F-117 Nighthawk.

Legendární letecký a systémový inženýr Kelly Johnson dlouhodobě pracoval na zhotovení nového typu útočného letounu, který by dokázal překvapit nepřítele. V roce 1981 poprvé vzlétl nový stroj. Jednalo se o dvoumotorový útočný letoun, určený pro jednu osobu. Unikátní byl zejména tím, že se jednalo o první letoun, který byl konstruován s využitím technologie stealth. V roce 1983 byly letouny zařazeny do výzbroje americké armády. Celkově jich bylo vyrobeno 64 kusů.


Psali jsme: Ruské letectvo: Obr na hliněných nohou?


Legendárním se letadlo stalo během oprace Pouštní bouře. Se stmíváním přiletěla letadla nad Bagdád, zasáhla cíle a bez úhony se vrátily zpět na základnu. Režim Sadáma Husajna skrze své radary nezpozoroval, že se letadla blíží, an i kudy a kam letí. Z počátky si irácká armáda nedkázala vysvětlit, co se vlastně stalo.


Mezi hlavní technologické vlastnosti tohoto neviditelného letounu patří to, že nemá aktivní radiolokátor a je konstruován z materiálů, které absorbují radarové paprsky. K dalším vlastnostem, které umožňují jeho neviditelnost patří to, že výzbroj je skrytá ve vnitřních protorech etadla a tak nejsou zachytitelná radary. Velmi důmyslně jsou řešeny výstupy vzduchu, které zabraňují zachycení zplodin radarem.


F-117 sloužily ještě 17 let po opareaci Pouštní bouři a byly používany rovněž v rámci války proti terorismu, kterou vedl George Bush mladší. Okamžikem pro ústup ze slávy se stalo bombardování Jugoslávie v roce 1999. Tehdy byl jeden neviditelný letoun sestřelen. Tvrdilo se, že za toto sestřelení může český radar, který stealth viděl. V roce 2008 byla letadla Stealht vyřazeny z armádní služby. Nicméně legenda zůstává i nadále.


Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Zdroj: Wearethemighty

Tagy článku