Donbas: Proč ho Rusové za každou cenu chtějí dobýt?

Donbas: Proč ho Rusové za každou cenu chtějí dobýt?
Autor fotografie: State Emergency Service of Ukraine, CC BY 4.0|Popisek: Válka na Ukrajině
04 / 06 / 2022, 12:00

Východní Ukrajina momentálně zažívá těžké chvíle a stejně těžké boje. Region Donbasu je pod ruskou ztečí a Vladimir Putin má eminentní zájem na tom, aby oblast dobyl a v nějaké formě včlenil do Ruska.

Ukrajina momentálně zažívá těžké boje v její východní části, tedy Donbasu. Rozsáhlá oblast zahrnuje Doněcký a Luhanský region, východní část Dněpropetrovské oblasti a také západní část Rostovské oblasti náležící k Ruské federaci. Vladimir Putin má bezprostřední zájem dobýt oblast, která je rozsáhlou těžební a průmyslovou oblastí, a spojit či  v nějaké formě začlenit do Ruské federace.

Rusko se tedy soustředí na územní zisky, které mají pro ně politické i geografické opodstatnění. Jde tedy o to kromě již okupovaného Krymu, části Doněcké a Luhanské oblasti získat i zbytek území propojující Krym s Ruskem, tedy Chersonskou oblast, respektive Mykolajivskou a Oděskou oblast. Nezapomínejme, že se v regionu nacházejí i samozvané republiky - Doněcká lidová republika (DLR) a Luhanská lidová republika (LLR).

V únoru letošního roku těsně před samotným útokem na Ukrajinu Putin podepsal dekret o uznání nezávislosti DLR i LLR, aby legitimizoval existenci těchto útvarů na Ukrajině a zároveň zlegalizoval přítomnost ruské armády zde. Pro Putina je tedy Donbas klíčovým strategickým územím, o jehož ovládnutí se primárně snaží a je dost možné, že pokud se podaří oblast ovládnout, může následovat krymský scénář z roku 2014, tedy vyhlášení pečlivě zrežírovaného pseudoreferenda o připojení regionu k Rusku.

Rusko v oblasti Donbasu provádí mohutné ostřelování, zintenzivnilo zejména útoky na stotisícový Severodoněck a také sedmdesátitisícové město Bachmut. Severodoněck je správním střediskem východoukrajinské Luhanské oblasti. Na situaci zareagovali Američané, kteří nakonec ke značné nelibosti Moskvy dodají Ukrajině pokročilé raketové systémy, mezi nimiž nebudou chybět ani raketomety HIMARS, o které má aktuálně zájem také Polsko, a jež umožní zasáhnout cíle na vzdálenost až 80 km.

Putin zdůvodňuje ofenzivu na Donbase jako operaci, kterou ,,osvobozuje" trpící ruskojazyčné obyvatelstvo z ukrajinských okovů, což je zřetelná paralela na československý rok 1938, kdy měli úpět pro změnu sudetští Němci a Adolf Hitler je šel také ,,osvobozovat". Ukrajina podle Putina provádí na Donbase systematickou genocidu, pro toto tvrzení však neexistuje dostatečná argumentační opora. Podle veřejných informací OSN činí počet mrtvých civilistů 3 500, nejvíce jich zemřelo v prvních dvou letech konfliktu mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou v letech 2014-2015. K žádné genocidě tudíž nemohlo ani dojít.

Pro Ukrajince bude klíčové odrazit ofenzivu u strategicky významných měst, a k tomu potřebují moderní zbraňové vybavení včetně již zmíněných salvových raketometů. Dobytí rozsáhlých východních oblastí ruskými vojsky by potom pro Ukrajinu představovala významnou hospodářskou ztrátu, o tom není pochyb. Donbas je průmyslovou oblastí, který disponuje velkou zásobou uhlí, byť řada dolů zůstává opuštěná. Neméně důležité jsou pak i zásoby zemního plynu.

Pro Rusko je stěžejní dobýt Donbas, zvlášť když invazní jednotky neuspěly s plánem obsazení Kyjeva hned na začátku konfliktu. Pro Ukrajinu to znamená nasazení většího množství lidské síly do dané oblasti a samozřejmě také riziko větších ztrát. Ukrajinští vojáci budou vázáni boji na Donbase a mohou chybět jinde. Každopádně ,,bitva o Donbas" hodně napoví, jak nakonec celý konflikt na Ukrajině dopadne.

Zdroj: BBC



Tagy článku

-->