Obrněné vozidlo Titus - moderní kolová platforma pro českou armádu od českých konstruktérů

Obrněné vozidlo Titus - moderní kolová platforma pro českou armádu od českých konstruktérů
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Obrněné vozidlo Titus
07 / 10 / 2021, 11:00

Českou armádu má posílit v budoucnu 62 obrněných vozidel TITUS. Ta má představovat moderní kolovou platformu od českých výrobců určenou pro dynamicky se měnící válčiště 21. století. Právě vozidlo TITUS je možné vidět na probíhajícím mezinárodním obranném veletrhu IDET 2021.

Významný krok dopředu udělala česká armáda, když v roce 2019 podepsala kontrakt na akvizici 62 obrněných vozidel TITUS. Armádu posílí 42 obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích a 20 kolových obrněných vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory). V budoucnu však může být vozidel až 300, jak se již dříve armáda vyjádřila.

Vývoj obrněného vozidla Titus 6x6 na podvozku z dílen kopřivnické Tatry spadá už do roku 2010, kdy byla na světě základní verze vozidla, jež vznikala jako společný projekt kopřivnické firmy Tatra Trucks a francouzské zbrojovky Nexter. v roce 2013 jej mohla jako obrněný transportér poprvé spatřit veřejnost na obranném veletrhu DSEI v Londýně.

titus3

Na speciální verzi vozidla určeného pro českou armádu spolupracovalo několik tuzemských společností. Hlavním systémovým integrátorem projektu je kopřivnický podnik Tatra Defence Vehicle (TDV), již zmíněná firma Tatra Trucks, která je zodpovědná za podvozkové platformy, pardubická Retia dodá elektronické systémy. Koncovým dodavatelem pro armádu pak bude společnost Eldis.

Vozidla by měla být dodána v letech 2022-2023, přičemž se v první fázi bude na výrobě vozidel podílet i Nexter, který nabízí TITUSy i na zahraničních trzích. V dalších fázích výroba nástaveb i kompletace vozidel a integrace speciálního vybavení a elektroniky přejde plně do gesce kopřivnického podniku TDV.

titus2

TITUS o hmotnosti zhruba 30 t spadá do kategorie MRAV (Multi-Role Armoured Vehicle), tedy vozidel vyznačujících se silným pancéřováním, vysokou ochranou posádky, odolností a vynikající mobilitou, a to i v obtížném terénu. Verzi určené pro naši armádu bude pohánět vznětový šestiválcový motor o výkonu 373 kW, maximální rychlost bude činit 90 km/h, počítá se s dojezdem až 800 km. Podvozek TATRA pak vozidlu propůjčí značné výhody zejména v náročném terénu. TITUSy překonají snadno překážky, například příkopy o šířce až 1,6 m a přebrodí vodní překážky do hloubky 1,2 m.

Vozidla TITUS pro českou armádu najdou široké spektrum využití. Budou jednak plnit mise v zahraničí, jednak na území ČR, a počítá se s tím, že je využije také IZS (Integrovaný záchranný systém). Moderní kolová obrněná platforma TITUS se nejen hodí pro armádu, ale rovněž ji pro její univerzálnost využijí bezpečnostní složky. TITUS tak představuje všestranné komplexní řešení, které významným způsobem posiluje české armádní kapacity v obrněných typu MRAV.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.