Dostane Tchaj-wan od Američanů místo letounů F-16V jen bojově nepřipravené ,,skořápky"?

Dostane Tchaj-wan od Američanů místo letounů F-16V jen bojově nepřipravené ,,skořápky&quote;?
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: F-16
02 / 09 / 2019, 15:00

Tchaj-wanu má být dodáno d Američanů 66 strojů F-16V za zhruba 8 miliard dolarů, nicméně některá tchaj-wanská média jako například list United Daily News uvedl, že se může jednat o letouny s horšími specifikacemi, než je standard.

V centru pozornosti budoucích dodávek 66 letounů F-16V v hodnotě 8 miliard dolarů je nyní kvalita strojů. Tchaj-wanský list United Daily News uvedl, že Tchaj-wan nemá dostat moderně vybavené letouny, nýbrž stroje s horšími specifikacemi, které by mohly být dodány navíc bez munice a dalšího vybavení. List United Daily News dále napsal, že ostrov by ve skutečnosti mohl dostat od USA ,,skořápky letounů", které nebudou bojově připravené a stíhače F-16 mohou mít ,,zjednodušené specifikace" oproti standardu. 

Kromě toho United Daily News poznamenal, že Tchaj-wan si bude muset připravit další finanční prostředky k pořízení dalších modernizačních či balíčků včetně zbraní, takže zmíněná částka 8 miliard dolarů za 66 letounů F-16V tak není konečná. Podle listu pak má zaplatit Tchaj-wan za jeden stroj mezi 110-120 miliony dolarů, což je podstatně méně, než zaplatí například Bulharsko za F-16, které dá v rámci v největší vojenské akvizice od pádu Železné opony v roce 1989 za jeden plnohodnotně vyzbrojený stíhač okolo 200 milionů dolarů.

V odpovědi na tyto a další články, které poukazují na to, že Tchaj-wan může dostat ,,skořápky", uvedlo ministerstvo obrany, že ostrov dostane v rámci zakázky plně vybavené letouny včetně požadované výzbroje,  servisu, výcviku pilotů a dalšího vybavení.

Bílý dům již dal předtím zelenou k prodeji více než 100 tanků M1A2T Abrams, o něž měl Tchaj-wan eminentní zájem, a další větší prodej vojenského materiálu v podobě 66 stíhačů F-16V, kterému dal před několika dny zelenou Bílý dům, je trnem oku Číně. Na druhé straně činí ostrov tyto velké nákupy zejména z obav před Čínou a kromě letounů chce s pomocí USA a dalších velmocí vytvořit i vlastní moderní ponorkovou flotilu.

 

Zdroj: United Daily News

Tagy článku