Čína už ,,leští" svou supermoderní letadlovou loď pro Pákistán. Mají společného nepřítele

Čína už ,,leští&quote; svou supermoderní letadlovou loď pro Pákistán. Mají společného nepřítele
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: Letadlová loď Liaoning
07 / 02 / 2019, 14:30

Čína naplánovala modernizaci své první letadlové lodě Liaoning, aby ji pak mohla poté, co si odbyde 18 let u čínské flotily, prodat svému spojenci Pákistánu. Informaci publikoval server navyrecognition.com, některá čínská vojenská média zprávu potvrzují.

Čína chce podle serveru navyrecognition.com nejprve zmodernizovat svou první letadlovou loď Liaoning a pak prodat ji v roce 2030 svému spojenci Pákistánu. Důvod? Mocenské ,,choutky" Indie, společného nepřítele, který je podporován pro změnu USA.

Čína a Pákistán se v poslední době sbližují vojensky i ekonomicky. Čína v uplynulých měsících prodala Pákistánu zbraně, válečná plavidla, letadla i rakety. Oba státy pořádají i společná vojenská cvičení. Čínské vojenské kapacity rostou ruku v ruce s globálními námořními ambicemi a Pákistán se má v ideálním případě stát jakousi výspou pro stále expandující námořní dosah Číny mimo své hranice.

Prodej letadlové lodi, jejíž stavbou odstartovala Čína své nepokryté námořní ambice, kdy plánuje postavit další tato plavidla, by se mohl uskutečnit v roce 2030, kdy si Liaoning odbyde 18 let námořní služby. Plavidlo bylo uvedeno do služby v roce 2012 a započalo tím novou éru stavby supermoderních letadlových lodí.

Rozhodnutí Číny se děje v situaci, kdy Indie chce stavět svou druhou provozuschopnou letadlovou loď, nicméně plány na její stavbu byly Indií prozatím odloženy. Důvodem jsou klesající finanční rozpočet, technologické problémy a neustálé odklady indického ministerstva obrany ve finálním schválení programu stavby nového plavidla.

Letadlová loď s novým designem má mít výtlak 65 000 - 70 000 tun a dosahovat rychlosti až 30 uzlů. Zvažuje se instalace elektromagnetického katapultu CATOBAR. Druhá indická letadlová však pochopitelně v atmosféře napjatých vzájemných vztahů znepokojuje Pákistán, a tím i Čínu, i když se její stavba zpozdí.

 

Zdroj: navyrecognition.com

Tagy článku