Dříve nebo později naše F-35 dostaneme, od systémů S-400 rozhodně neustoupíme, prohlásil Erdogan

Dříve nebo později naše F-35 dostaneme, od systémů S-400 rozhodně neustoupíme, prohlásil Erdogan
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Recep Erdogan
20 / 05 / 2019, 09:00

Turecký prezident Recep Erdogan v sobotu řekl, že USA nakonec stejně dodá 100 letounů F-35, i přesto, že autoritářský režim kupuje od Ruska protivzdušné komplety S-400, což je pro USA nepřijatelné.

Podle Erdogana se budou muset USA dříve nebo později postavit realitě, že nákup systémů protivzdušné obrany S-400 je hotovou věcí. Ani USA s tímto faktem nemohou nic dělat.

,,Nákup systémů S-400 je hotovou věcí. Nepřichází v úvahu, že bychom od něho ustoupili. Je to obranný, nikoliv útočný systém," vzkázal nepřímo USA Erdogan v sobotu v diskusi s univerzitními studenty v Istanbulu, kterou přenášela televize. Erdogan se zmínil o tom, že Turecko dostalo od Ruska výhodné podmínky, co se týče nákupu S-400 není vyloučeno, že si pořídí v budoucnu i systémy S-500 Prometej. Na konto letounů F-35 Erdgoan řekl, že dříve či později budou Turecku stejně dodány, protože není jiné alternativy.

Ankara tak počítá, že USA jim postupně 100 letounů páté generace přece jen dodá. To však nebude zdaleka tak jednoduché. Právě nákup ruských systémů členem NATO vyvolalo velkou kontroverzi mezi Tureckem a USA. Ankara vytrvale ignoruje USA a jejich spojenců, aby přerušila dodávky systémů S-400 a zrušila kontrakt. To však již dříve kategoricky vyloučil Erdogan, který prohlásil, že je kontrakt je ,,nezrušitelný".

Početná skupina zákonodárců v americkém Senátu pak Turecku před časem vzkázala, že pokud nezruší kontrakt na dodávky S-400, respektive v nich bude pokračovat dál, ,,Turecko už neuvidí žádnou F-35" a v krajním případě Turecko může být vyškrnuto z programu Joint Strike Fighter.

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace