foto: Devianart / Public domain/Ilustrační foto UAV
Razantně stoupající výroba bezpilotních vzdušných prostředků (UAV) na Ukrajině i v Rusku dělá z kontaktní linie stále větší peklo. Pohybovat se v zóně smrti za dohledu dronů je téměř rozsudek smrti.
Podle Business Insideru vyrobí Ukrajina v letošním roce více jak čtyři miliony dronů. V loňském roce činila produkce 2,2 milionu, což je trochu s otazníkem, protože teprve někdy v říjnu se psalo o jednom milionu vyprodukovaných UAV. V každém případě podle BI vloni Moskva vyrobila 1,5 milionu bezpilotních vzdušných prostředků. Odhadnout skutečná čísla na obou stranách je velmi složité. Podle všech signálů ovšem na frontě není v produkci příliš vidět rozdíl. Kreml dokonce předběhl Kyjev v nasazení dronů Vandal, které mají navádění pomocí optického kabelu.
Zóna smrti díky dronům Vandal mnohem nebezpečnější
Vandaly zřejmě stojí za vytlačením Kyjeva z Kurské oblasti a za aktuálními postupy ruské armády na frontě. Ukrajina, stejně jako Rusko, proti nim nemají reálnou obranu. Moskva navíc podle Forbesu vytrvale zvyšuje výrobu dálkových kamikaze dronu Šáhid-136. Kreml míří k číslu 500 vyrobených íránsko-ruských UAV za den. A to za vydatné pomoci čínských komponentů. Nákupy na AliExpressu ovšem mohutně používá i Kyjev. Technologicky už obrana proti Vandalům dávno na západě existuje v podobě C-UAS systémů, těch ale mají Ukrajinci jen velmi málo. Markantní nárůst počtu FPV dronů a středních UAV se zcela zásadním způsobem projevil na frontě rozšířením takzvané zóny smrti.

Zóna smrti se neustále rozšiřuje
Problematikou zóny smrti se aktuálně přirozeně výrazně zabývají Ukrajinci. A svědectví z bojiště mluví jasně. Podle militarnyi.com byla zóna smrti před rokem na šířce někde mezi 500 metry a dvěma kilometry. Aktuálně se čísla pohybují mezi pěti a sedmi kilometry. Útočící strana tedy musí překonat opravdu velkou vzdálenost k tomu, aby se vůbec dostala k linii nepřítele. Termín zóna smrti je opravdu přesný. Kromě toho, že v daném prostoru je většinou výborně zastřílené dělostřelectvo, všude se pohybuje obrovské množství dronů.
A právě zásadně narůstající počet UAV způsobil ono zásadní zvětšení zóny smrti. Aktuálně je v každém prostoru na obou stranách, v každém okamžiku, padesát bezpilotních letounů. Jedná se o průzkumné, útočné a sebevražedné systémy, které nepřetržitě znemožňují prakticky jakýkoliv pohyb. Válka se stává stále více bezkontaktní, Střety pěchoty jsou vzácnější a prakticky nepřetržitá útočná aktivita Rusů je v této situaci jasným ukazatelem větších ztrát. A přesto od ukrajinských jednotek přichází zprávy, že dronů je stále nedostatek.

Operace UAV hlouběji za linií kontaktu
Pokud je tu řeč o zóně smrti v šířce sedmi kilometrů, v žádném případě to není vše. Na některých místech je fronta natolik nasycená, že UAV hromadně operují mnohem hlouběji za linií kontaktu. Jsou jednotky, které při přesunu na pozice musí ujít dvacet kilometrů nepřímo, aby se dostaly na místo určení. UAV již běžně operují 25 až 30 kilometrů za linií kontaktu. A neexistují skutečné překážky, proč by nemohly na třicet nebo čtyřicet kilometrů. Zóna smrti se bude s dalším nárůstem počtu dronů ještě zásadně zvětšovat. Neexistují důvody, proč by to tak nemělo být. Situaci vyřeší jen účinná PVO a tu nemá ani jedna strana.
Ukrajinci jsou si vědomí rozdílů v kvalitě jednotlivých jednotek na frontě. V zásadě mají v plánu vytvořit po celé 1 200 kilometrů dlouhé frontě takzvanou Drone line, která prakticky znemožní Rusům útočit. Počítají přitom s velmi širokou zónou smrti. V zásadě by zřejmě nešlo o taktiku, kdy by byl skutečně každý kousek země smrtelně nebezpečný, ale šlo by o zásadní znemožnění jakéhokoliv většího ruského útoku. A to nemusí být s útočnými a kamikaze drony v záloze až tak velký problém. Fakt je ten, že pro obyčejného vojáka musí být zóna smrtí a jakékoliv její blízké okolí naprosto šílené prostředí.
Tagy