VIDEO: Nový odstrašující prostředek. Druhá čínská letadlová loď Shandong vstoupila do služby

VIDEO: Nový odstrašující prostředek. Druhá čínská letadlová loď Shandong vstoupila do služby
Autor: CC0 1.0 Universal (CC0 1.0)|Popisek: letadlová loď Shandong
18 / 12 / 2019, 11:00

Čínské námořnictvo posílila druhá letadlová loď Shandong.

Čína zaznamenala další ,,námořní" úspěch - její druhá letadlová loď Shandong vstoupila služby a země draka se zařadí po bok mála zemí, které disponují dvěma a více letadlovými loděmi. Jedná se navíc o první letadlovou loď postavenou doma. Slavnostní ceremonie za účasti prezidenta Si Ťin-pching se uskutečnila na námořní základně Sanya v provincii Hainan. Ve službě tak jsou nyní dvě letadlové lodi - Shandong a Liaoning. Shandong byla až do úterní ceremonie bezejmennou lodí, respektive měla označení letadlová loď Typu 001A. 

                                  

Původní plán byl takový, že letadlová loď, která byla spuštěna na vodu v roce 2017, vstoupí do služby již v dubnu, nicméně zkoušky plavidla se protáhly. Podle některých vojenských expertů byly na vině technické problémy. První námořní test plavidlo absolvovalo v květnu 2018, dalších osm pak následně. Shandong má operovat v Jihočínském moři i Taiwanské úžině.

Před několika dny jsme informovali, že List South China Morning Post potvrdil čínský plán na stavbu čtvrté letadlové lodi, stavba páté se naopak zatím ještě odkládá zejména kvůli vysokým nákladům. Naopak konstrukce třetí letadlové lodi je naopak již nějaký čas potvrzena, stavba probíhá v loděnicích Jiangnan v Šanghaji.

Čína tak chce zintenzivňovat svou námořní přítomnost, a to nejen ve sporném Jihočínském moři. Nové moderní letadlové lodě mají představovat jeden z prostředků, jak vyvíjet tlak na ,,nepřátelská" západní plavidla v těchto regionech.

 

Zdroj: Global Times

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace