VIDEO: Nový odstrašující prostředek. Druhá čínská letadlová loď Šan-tung vstoupila do služby
foto: CC0 1.0 Universal (CC0 1.0)/letadlová loď Šan-tung
Čínské námořnictvo posílila druhá letadlová loď Šan-tung.
Čína zaznamenala další ,,námořní" úspěch - její druhá letadlová loď Šan-tung vstoupila služby a země draka se zařadí po bok mála zemí, které disponují dvěma a více letadlovými loděmi. Jedná se navíc o první letadlovou loď postavenou doma. Slavnostní ceremonie za účasti prezidenta Si Ťin-pching se uskutečnila na námořní základně Sanya v provincii Hainan. Ve službě tak jsou nyní dvě letadlové lodi - Šan-tung a Liaoning. Šan-tung byla až do úterní ceremonie bezejmennou lodí, respektive měla označení letadlová loď Typu 001A.
Původní plán byl takový, že letadlová loď, která byla spuštěna na vodu v roce 2017, vstoupí do služby již v dubnu, nicméně zkoušky plavidla se protáhly. Podle některých vojenských expertů byly na vině technické problémy. První námořní test plavidlo absolvovalo v květnu 2018, dalších osm pak následně. Šan-tung má operovat v Jihočínském moři i Taiwanské úžině.
Psali jsme
Může Čína díky spolupráci s Ruskem v budoucnu postavit vlastní letadlovou loď na jaderný pohon?
Před několika dny jsme informovali, že List South China Morning Post potvrdil čínský plán na stavbu čtvrté letadlové lodi, stavba páté se naopak zatím ještě odkládá zejména kvůli vysokým nákladům. Naopak konstrukce třetí letadlové lodi je naopak již nějaký čas potvrzena, stavba probíhá v loděnicích Jiangnan v Šanghaji.
Čína tak chce zintenzivňovat svou námořní přítomnost, a to nejen ve sporném Jihočínském moři. Nové moderní letadlové lodě mají představovat jeden z prostředků, jak vyvíjet tlak na ,,nepřátelská" západní plavidla v těchto regionech.
Zdroj: Global Times
Tagy