Druhá Zuzana v pralesech Brazílie? Blíže než by se zdálo

Druhá Zuzana v pralesech Brazílie? Blíže než by se zdálo
Autor fotografie: KONŠTRUKTA - Defence / Public domain|Popisek: Houfnice Zuzana 2
16 / 03 / 2024, 05:00

Brazílie oznámila čtyři finalisty, kteří splňují její kritéria pro pořízení nové samohybné houfnice. Vedle francouzského CAESARU přemýšlejí Brazilci nad špičkovou slovenskou Zuzanou 2, která je však mnohem levnější a podobně schopnou variantou.

V pondělí 4. března 2024 Brazílie ohlásila zařazení čtyř zbrojařských společností do užšího kola v rámci projektu akvizice 155mm samohybné houfnice pro svou armádu. Největší jihoamerický stát bude nyní vybírat z francouzského CAESARU, izraelského ATMOSU, slovenské Zuzany 2 a čínské SH15. Se společnostmi Nexter, Elbit, KONŠTRUKTA - Defence a Norinco proběhnou v období března a dubna vyjednávací kola v nichž každá ze zbrojovek předloží svou nabídku. Vítěz kontraktu by měl být oznámen nejpozději na začátku května.

Brazílie vytvořila zakázku na dodávku 36 samohybných houfnic již v srpnu 2023. Kromě strojů by mělo být součástí balíčku také příslušné vybavení, logistická podpora a výcvik personálu tří skupin polního dělostřelectva, který stroje bude obsluhovat. Budoucí stroje z části nahradí 103 tažných amerických houfnic M114A1, které jsou známé pro své nasazení ve válce ve Vietnamu. Brazílie nejdříve koupí dvě samohybné houfnice a teprve po jejich testování bude objednán zbytek strojů. 

Pro slovenskou samohybnou houfnici Zuzana 2, která je vyráběna od roku 2019, by bylo případné přidělení kontraktu velkým úspěchem a Brazílie by se tak vedle Slovenska a Ukrajiny stala jejím třetím uživatelem. Na ukrajinské frontě je v současnosti nasazeno 16 kusů těchto houfnic, které zatím odvádějí velmi dobrou službu. Zuzana 2 je navíc vybavena systémem automatického nabíjení, což umožňuje posádce v těžkých bojových podmínkách zůstat v bezpečí v kabině vozu. Také samotný systém palby ja automatizovaný.  

Hlavní zbraní této samohybné houfnice je dělo o délce 52 ráží, které v automatickém režimu dokáže vypálit až 6 kusů 155mm nábojů NATO za minutu. Maximální dostřel je 41 km s projektily typu ERFB/BB. Houfnice má s sebou 40 kusů 155mm nábojů a kromě děla je vybavena jedním RPG-75 AT a dvěma kulomety. První z nich je M2HB-QCB Browning 0,50 a druhý blíže nespecifikovaný těžký kulomet ráže 12,7mm. Obě zbraně primárně slouží k odvracení vzdušných hrozeb, a proto pravděpodobně také UAV.  

Houfnice je posazena na podvozku Tatra 8X8 s motorem T3D-928 o maximálním výkonu 325 kW. Zuzana 2 je tak schopná dosahovat rychlosti 90 km/h na zpevněné cestě a maximálně 30 km/h v terénu. Celý více než 33 tunový stroj je schopen na jednu nádrž urazit vzdálenost až 650 km. Kabina houfnice a věže jsou opatřeny pancířem 3 úrovně STANAG 4569, která posádku ochrání před ručními palnými zbraněmi, střepinami granátů a výbuchy min a vejdou se do ní až čtyři vojáci.

 

Tagy článku