Důvody výměny v čele VOP CZ vysvětloval poslancům náměstek Říha. Místopředseda Růžička: podnik projekt BVP nezvládne. Dojde k nárůstu ceny

Důvody výměny v čele VOP CZ vysvětloval poslancům náměstek Říha. Místopředseda Růžička: podnik projekt BVP nezvládne. Dojde k nárůstu ceny
Autor fotografie: foto: BAE Systems|Popisek: CV90
08 / 12 / 2022, 11:00

Úterní schůze sněmovního Výboru pro obranu se věnovala změnám ve vedení státních podniků zřizovaných Ministerstvem obrany. Do čela VOP CZ se vrátil Marek Špok, který podnik vedl v letech 2014-2019, kdy se podnik potýkal s výraznými ekonomickými ztrátami. Náměstek ministryně obrany Filip Říha vysvětloval poslancům důvody, pro něž byl letos v srpnu odvolán Radovan Putna. VOP CZ má hrát významnou roli v akvizici pásových BVP. V rozpravě zazněly vážné výhrady ke schopnostem podniku.

Radovanu Putnovi, v srpnu odvolanému řediteli VOP CZ, vyčítalo ministerstvo především manažerská pochybení. Náměstek Říha doslova uvedl, že Putna "nedokázal zajistit stabilitu státního podniku." Podnik podle něj "dlouhodobě nenastaven na požadavky AČR" a vyšší management měl být připraven k odchodu z podniku "kvůli osobnímu chování ředitele podniku vůči managementu podniku, což by způsobilo výraznou nestabilitu podniku."

V podniku také podle Říhy působila poradenská společnost s lidmi, kteří "neměli úplně valnou minulost" a nebyli zaměstnanci podniku, ale "přímo ovlivňovali chod podniku, a to přímo nejvyššího managementu." K tomu mělo docházet za vědomí a podpory ředitele státního podniku (R. Putny), dodal F. Říha. Radovana Putnu v srpnu nahradil Marek Špok. O něm náměstek Říha prohlásil, že podnik a prostředí Ministerstva obrany dobře zná. Jeho působení v čele podniku v letech 2014-2019, ani výsledky státního podniku VOP CZ v té době nezmínil.

Místopředseda výboru Pavla Růžičku (ANO) v rozpravě na úvod svého dotazu zopakoval Říhova slova, že VOP CZ byl "dlouhodobě nenastaven na požadavky AČR", a uvedl, že za to nese odpovědnost současný ředitel Špok, kterého odvolal ministr Metnar, a který měl tedy podnik na tyto požadavky nastavit. A zeptal se, jestli VOP CZ je vůbec takového nastavení schopen. Doslova řekl, že "VOP nic vojenského nevyrábí."

Růžička zdůraznil, že zapojení tohoto podniku do projektu pořízení pásových BVP CV90 je obrovská odpovědnost: "Já doufám, že se to se Švédy nepodepíše, protože tam dojde k nárůstu ceny. A my se budeme moci v klidu věnovat třeba návrhu, který poslala společnost GD, která říká, že výrobu kompletně včetně licencí převede do ČR a bude se zde dělat 100 %."

Zopakoval své dřívější výroky, že vozidlo CV90 má koncepci z 90. let, a vojáci, kteří chtějí nejmodernější letouny F-35, kupují pozemní stroje z 90. let. Politici mají podle poslance Růžičky odpovědnost se na tyto věci ptát a ptát se, zda mají vojáci tyto projekty opravdu promyšlené. Výbor pro obranu je podle jeho slov jediným orgánem, který může Ministerstvo obrany kontrolovat. Vyjádřil obavu, že státní podnik VOP CZ zapojení do tohoto projektu nezvládne, zatímco soukromé společnosti by ji zvládly dobře, protože se vojenské výrobě stabilně věnují. Zmínil projekt Pandur, v němž si VOP CZ "nedokázala ani ohlídat, aby jim licenci nesebral někdo jiný." A zeptal se, jestli se podobná věc nemůže stát v projektu CV90.

Podle náměstka Říhy VOP CZ za podmínky lepší komunikace bude schopen ze zakázky zhostit. Vyjádřil naději, že k chybám, k nimž došlo v minulosti, v projektu CV90 nedojde, že se rezort z chyb ponaučil.

Poslanec Růžička dodal, že ve VOP CZ skomírá výroba ve vojenské oblasti, a řekl, že tam dochází k tomu, co ministerstvo vyčítá VTÚ, tedy k absenci projektů v oblasti vědy a výzkumu, resp. že VOP CZ sám o sobě nic nevymyslel a nezačal vyrábět, a když se do podobného projektu pustil (jako příklad uvedl výměnu systému Galileo u tanků T-72M4 CZ), dopadlo to špatně. "Místo vlastní iniciativy čeká na to, že MO řekne: budeš integrátor, koupíš něco za 100 korun, a ministerstvu to prodáš za 500," uzavřel poslanec.

Podle poslance Vícha (SPD) mají na podvýbor pro akvizice přijít podrobnější informace o průběhu jednání o nákupu CV90. Zajímala ho situace ve státním podniku LOM Praha, zda má v jeho rámci dojít k podobným změnám. Zmínil desetistránkový dopis, který obdržel od "znepokojených zaměstnanců" LOMu (v přílohách dopisu byly smlouvy uzavřené s Alžírskou republikou, apod.), a na jehož základě interpeloval ministryni obrany. Náměstek Říha odpověděl, že v LOMu Praha nedošlo ke změně, a proto nebyl zmíněn, ani se v tomto podniku žádné změny nepřipravují.

Předsedu Lubomíra Metnara zajímaly aktuální hospodářské výsledky VOP CZ. Podle náměstka Říhy jsou predikce, že VOP CZ bude v aktuálním období v černých číslech ve výši 300 tisíc korun.

Zdroj: 20. schůze Výboru pro obranu

Tagy článku

-->