Dva američtí senátoři tlačí Trumpa, aby prodal stíhače F-35 Tchaj-wanu

Dva američtí senátoři tlačí Trumpa, aby prodal stíhače F-35 Tchaj-wanu
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: F-35B
06 / 04 / 2018, 14:30

Dva senátoři chtějí přimět amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby prodal stíhače F-35 Tchaj-wanu, a pokud se to nepovede, tak ,,alespoň" F-16.

Senátoři John Cornyn and James Inhofe tlačí Trumpovu administrativu k k prodeji F-35B Tchaj-wanu. Podle nich disponují dostatečnými technickými vlastnostmi k tomu, aby pomohly Tchaj-wanu zastavit čínské rakety a zároveň být pro Čínu odstrašujícím prostředkem pro příští dekádu.

psali jsme: VIDEO: Vertikální přistání F-35B na výsadkové lodi USS Wasp

Senátoři se shodují na tom, že F-35B by významně pozvedly bojové kapacity Tchaj-wanu proti Číně. V dopise uvedli, že pokud by se jejich úsilí minulo účinkem, tak doufají, že by USA mohly Tchaj-wanu poskytnout ,,alespoň" stíhače čtvrté generace F-16.

Odhlédneme-li od dopisu svou amerických senátorů, který se přimlouvá za prodej F-35 Tchaj-wanu, sám tento ostrov na USA pozvolna tlačí, aby mu nejnovější stíhače páté generace prodaly. Tchaj-wan totiž se vzrůstajícími obavami sleduje narůstající vojenský tlak Číny kolem ostrova.

psali jsme: Zabojuje si konečně F-35? Námořní pěchota USA vyšle letouny do oblasti Středního východu a Pacifiku

Už minulý rok na jaře tchaj-wanský ministr obrany Yen Teh-fa deklaroval svůj záměr koupit od USA stroje F-35B. Prohlásil, že F-35 splňují Nicméně Tchaj-wan zatím podle všeho neučinil oficiální žádost. Pokud by se tak skutečně stalo, dá se očekávat silná čínská protireakce.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace