Dva čínské stealth bombardéry budou možná brzy realitou

Dva čínské stealth bombardéry budou možná brzy realitou
29 / 01 / 2019, 14:00

Zpráva americké Obranné zpravodajské agentury (DIA) tvrdí, že Čína vyvíjí dva nové stealth bombardéry.

Čína vyvíjí v současné době dva stealth bombardéry na střední a dlouhou dlouhou vzdálenost, uvedla ve své zprávě z ledna DIA. Zpráva se zmiňuje kromě jiného o dvou bombardérech, na nichž Čína ,,pilně" pracuje. Jedním z nich je Xian H-20, o němž média hovoří již od roku 2015, a druhým pak JH-XX, o kterém toho zatím není tolik známo, a je zatím ve stínu H-20. 

nepřehlédněte: Konec světa v ruském podání: balistická raketa o hmotnosti 100 tun

H-20 má být podzvukový stealth bombardér, který je tvarově podobný americkému B-2A Spirit. JH-XX je naopak navržen k tomu, aby mohl zasáhnout vzdálenější cíle od pobřeží. Zpráva DIA uvádí, že myšlenka přinucení Tchaj-wanu, na který si dělá Čína trvalý nárok, k ,,nedobrovolnému" sjednocení v blíže neurčeném čase, hraje podstatnou roli v urychlení vývoje čínských nových bombardérů.

doporučujeme: Může nová čínská střela ohrozit americkou vzdušnou dominanci?

,,Čínské letectvo vyvíjí nové bombardéry na střední a dlouhou vzdálenost, aby mohlo zasáhnout regionální a globální cíle," píše DIA ve své zprávě a zároveň varuje, že potenciálním cílem bombardérů se může stát i strategicky důležitá letecká základna Guam v Tichomoří, z níž operují americké letouny nad západním Pacifikem.

Podle této zprávy pak technologie stealth hraje klíčovou roli ve vývoji těchto dvou nových čínských bombardérů. Ty mají podle reportu dosáhnout počáteční operační způsobilosti ne dříve než v roce 2025. Čínské stroje pak budou mít další schopnosti, ,,plné spektrum" vylepšení a bude do nich implementováno mnoho technologií letounů 5. generace, uvádí dále zpráva. Oba nové bombardéry pak mohou nést jaderné zbraně. Bombardér JH-XX by mohl tvořit doplněk existujícím stíhacím bombardérům Xian JH-7, nebo jej úplně nahradit, zatímco větší H-20 by tvořil součást ,,doprovodu" bombardérů H-6K.

psali jsme: V Rusku postavili po téměř 15 letech nový strategický bombardér Tu-160M2

Je už nyní jasné bez ohledu na zprávu DIA, že pro Čínu nabývají nové bombardéry klíčového významu, ať už ve vztahu k Tchaj-wanu, tichomořskému regionu či jiné oblasti. Zejména stealth bombardér na dlouhou vzdálenost by znamenal další úspěšný dílek do čínské vojenské mozaiky, která za posledních několik let citelně zesílila. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.