Dva ropné tankery zachvátily plameny v Ománském zálivu. Staly se terčem útoku íránských gard?

Dva ropné tankery zachvátily plameny v Ománském zálivu. Staly se terčem útoku íránských gard?
13 / 06 / 2019, 14:45

Na dva ropné tankery ve strategicky důležitém Ománském zálivu zřejmě zaútočil neznámý útočník. Server RT.com uvedl, že jedno plavidlo zasáhlo torpédo. Posádky obou tankerů, které jsou výrazně poškozeny, musely být evakuovány.

Dva ropné tankery - jeden norský MT Front Altair a druhý japonský Kokuka Courageous - se pravděpodobně staly dnes terčem útoku neznámého útočníka. Obě plavidla jsou výrazně poškozena a zhruba 50 námořníků muselo být narychlo evakuováno. Bezpečnostní incident ve strategicky důležitém Ománském zálivu měl okamžitě vliv na prudký nárůst ceny ropy. 

                                      

Podle amerických vojenských představitelů za útokem mohou stát íránské gardy. Ministr zahraničí Mike Pompeo pak za viníka incidentu označil právě Írán. Podle Američanů je možné, že terčem útoku íránských gard se staly i čtyři tankery u emirátu Fudžajra před měsícem. Íránské ministerstvo zahraničí odmítlo jakoukoliv vinu a Írán incident označil za ,,podezřelý". USA poslaly v reakci na incident do Ománského zálivu svůj raketový torpédoborec USS Mason s tím, že ,,nemají zájem na konfliktu", nicméně budou bránit v regionu své zájmy včetně svobodné plavby. Událost se odehrála ve velmi napjatých íránsko-amerických vztazích, kdy si oba státy vyměňují ostré invektivy.

 

Podrobnosti připravujeme...

 

Zdroj: rt.com, cnn.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace