Dvořáček na ministerstvu obrany dál zarputile prosazuje předražené protiraketové systémy od SAABu

Dvořáček na ministerstvu obrany dál zarputile prosazuje předražené protiraketové systémy od SAABu
07 / 11 / 2018, 16:30

Nákup protiletadlových systémů nyní projde již druhým posouzením ceny obvyklé. Ministerstvo obrany v rozporu s ustálenou praxí nyní vysoutěžilo již druhého znalce k provedení revizního posudku. Cena za posudek přitom až dvojnásobně převyšuje obvyklou cenu armádou zadávaných posudků.

Marně Security magazín žádá o zveřejněni posudku, který má obhájit nákup protiletadlových kompletů od společnosti SAAB. Miliardovou investici bez výběrového řízení chce Ministerstvo obrany provést bez ohledu na to, že existuje levnější a kvalitnější řešení. SAAB na otázky SM tvrdí, že systém RBS 70-NG je nejnovější generace, jehož hlavní devizou je zvýšená snadnost použití včetně automatického navádění rakety na cíl.

psali jsme: Společnost Saab v současné době nemá žádnou smlouvu se společností Omnipol, říká ředitelka SAAB a AB pro střední a východní Evropu Krasimira Stoyanová

Když se v létě do celé věci vložili i poslanci a poslanec Kolářík od Pirátů interpeloval podruhé premiéra i nového ministra obrany, šéf vyzbrojováni Dvořáček změnil strategii. Dvořáček zadal nestandardně druhý posudek a předražený posudek na ocenění celého nákupu. Ministerstvo obrany odmítá první posudek zveřejnit.

psali jsme: Obrana tají posudek obhajující nákup raketometů RBS-70NG

Co se týče posudků na celou obvyklou, standardně obrana zadává jeden posudek ke každé takového akvizici, jako je i nákup protiraketových kompletů. Cena za zpracování takového posudku se pohybuje v řádu do 70 000 korun. U zakázky na raketové komplety RBS ředitel odboru vyzbrojování pozemních sil Tomáš Dvořáček zadal už druhý posudek za rekordních 170 000 korun.

„První posudek jasně říká, jak je nákup zastaralých RBS nevýhodný, proto Dvořáček zadal nový posudek, který má předražený nákup obhájit,” řekl SM insider z ministerstva obrany, jehož totožnost musí SM chránit.  Není divu. Jednak obrana odmítá vyhovět žádosti SM o zveřejnění prvního posudku a zároveň bylo telefonicky vyhrožováno i našemu redaktorovi Vojenským zpravodajstvím za to, že o předraženém nákupu RBS od společnosti SAAB informujeme.

psali jsme: Když vám zavolá nervózní plukovník...

Autorem drahého posudku bude znalec, jehož práci v minulosti zpochybnila dnes již bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová. Při nákupu osmdesáti speciálních chemických obrněných vozů na podvozku Iveco nebyl posudek tohoto znalce použitelný, když posudek nebyl dostatečně průkazný. To, že nový znalecký posudek bude zpracovávat znalec, se jehož prací nebylo ministerstvo už v minulosti spokojeno, a ještě bude mít na zpracování posudku čas pouze 30 dnů, jednoznačně potvrzuje slova našeho zdroje. Údajně neprůkazný první posudek bude revidovat znalec, který vyhotovuje neprůkazné posudky.

Nákup raketových kompletů provází od samého počátku řada podivností. Nejprve bylo manipulováno s daty a technickými parametry konkurenčních produktů, následně nebyl zpracován znalecký posudek na posouzení ceny obvyklé. Ten byl nakonec v červenci tohoto roku zpracován. Security magazín se celé kauze věnuje dlouhodobě. Pochybnosti o předražení nákupu protiletadlových kompletů provázelo i nákup této techniky v roce 2004.

 

Reakce na článek serveru Security magazín ze dne 8. 11. 2018 „Dvořáček na ministerstvu obrany dál zarputile prosazuje předražené protiraketové systémy od SAABu“

Server Security magazín zveřejnil další ze série článků kritizujících vládou již před více než rokem schválené pořízení kompletů RBS-70 NG. Opět se zavádějícími sděleními a osobními útoky na pracovníky Sekce vyzbrojování a akvizic (SVA). A příznačně opět anonymně bez uvedení jména autora či jeho zkratky.

O zadání druhého znaleckého a revizního posudku bylo rozhodnuto vedením resortu MO na základě toho, že první posudek neměl jednoznačný závěr. Zakázka na jeho zpracování byla zadána otevřeným řízením prostřednictvím národního elektronického nástroje (NEN). Hodnotícím kritériem byla nejnižší nabídková cena. Nešlo o nestandardní rozhodnutí či samovolný počin ředitele odboru vyzbrojování pozemních sil, ale logické ověření ceny u materiálu v miliardové hodnotě.

Těžko pochopitelná je pasáž textu popisující údajné vyhrožování jeho autorovi. Není to pravda. Vždyť ani nevíme, kdo je autorem, protože nemá odvahu se pod své dílo podepsat. Víme jediné -  na odbor komunikace MO ani SVA se nikdo jménem Security magazínu v této věci neobrátil.

Zveřejňování neověřených spekulací a osobních útoků považujeme za porušování novinářské etiky. Security magazín nezveřejňuje reakce ministerstva obrany a podobnými články poškozuje dobré jméno ministerstva obrany i jeho zaměstnanců.

Nebráníme se kritice, je-li opodstatněná, podepsaná a s možností uplatnit v textu stanovisko ministerstva. Bez dodržování těchto elementárních pravidel nemůže ministerstvo obrany Security magazín považovat za seriózního partnera.

 

Jan Pejšek, ředitel odboru komunikace MO

 

 

Tagy článku

-->