EAF Protect představila na veletrhu IDET 2023 řešení protipožární ochrany bojových vozidel. Lákadlem byl systém pro vozidla TITUS

EAF Protect představila na veletrhu IDET 2023 řešení protipožární ochrany bojových vozidel. Lákadlem byl systém pro vozidla TITUS
Autor fotografie: redakce|Popisek: Protipožární zařízení vozidel TITUS
12 / 06 / 2023, 11:00

Ve studiu na veletrhu IDET 2023 jsme přivítali pana Aleše Kováře, zástupce společnosti EAF Protect s.r.o. Společnost byla založena v roce 2013 v Chebu. Zabývá se poskytováním služeb v oblasti požární ochrany, bezpečnosti práce a ochrany životního prostředí. Na IDETu prezentovala své nejdůležitější projekty – systémy požární ochrany bojových vozidel, údržbu hasicích systémů letecké techniky, samočinné hasicí systémy a hasicí přístroje s čistým hasivem, které společnost přímo vyrábí. Jeden z jejích výrobků byl v roce 2021 oceněn cenou Zlatý IDET za inovativní výrobek.

video: youtube

Protipožární systémy nedávno vzbudily určitou pozornost veřejnosti v souvislosti s přejímáním tanků Leopard 2A4 do výzbroje Armády České republiky. Ve stánku EAF Protect byl vystaven protipožární systém instalovaný v obrněných vozidlech TITUS, od kterého na letošním IDETu také armáda oficiálně převzala klíčky. Aleš Kovář říká, že jde o hasicí a antiexplozní systém, výrobek německé společnosti Kidde-Deugra, instalovaný i v další bojové technice armád NATO. Je složen z hasicího systému motorpřevodového prostoru, a z antiexplozního systému pro prostor osádky.

Společnost EAF Protect vlastní nezbytná veřejnoprávní oprávnění k provádění činnosti a je vybavena potřebnými technickými, technologickými zařízeními, nářadím, přípravky a měřidly k provádění těchto činností to včetně technologického zařízení na recyklaci a regeneraci hasiv používaných v hasicích a antiexplozních systémech. Společnost zaměstnává pracovníky s nezbytnými kvalifikacemi a oprávněními k provádění činnosti. Současně skladuje potřebné náhradní díly a hasivo používané v hasicích a antiexplozních systémech a to včetně regulovaných látek (halonů) používaných pro kritické použití dle Evropské legislativy.

Na základě příslušného oprávnění MŽP ČR společnost provádí odborný sběr hasicích a antiexplozní systémů vojenských vozidel na konci životnosti v rámci zabezpečení životního cyklu výrobků, a je certifikována dle mezinárodního standardu AQAP 2110.

Čestné uznání za inovativní exponát Zlatý IDET získala společnost EAF Protect v roce 2021 za hasicí přístroj T4N s hasivem 3M(tm) Novec(tm) 1230. Toto hasivo tvoří novou ekologickou náhradu halonových hasiv a hasiv na bázi fluorovaných uhlovodíků, má vynikající parametry, nepoškozuje ozonovou vrstvu Země ani nepřispívá ke globálnímu oteplení.

Hasicí a antiexplozní systém pro vozidla TITUS a také pro vozidla PANDUR II Armády České republiky byl takto rovněž prezentován v červnu 2022 během semináře, který na půdě Sněmovny uspořádal místopředseda Výboru pro obranu Pavel Růžička. Účinnost systému byla tehdy předvedena účastníkům semináře přímo ve Sněmovní ulici:

video: youtube

Zdroj: IDET 2023, EAF Protect

Tagy článku