foto: KNDS / Public domain/Leopard 2A7+
Válka na Ukrajině přinesla tankovému vojsku nové výzvy v podobě moderních ATGM a především dronů. I přesto, že byly MBT mnohokrát na odpis, průběžně se přizpůsobují v rámci vševojskových armád.
Na Ukrajině bylo podle Oryxu zničeno více jak 2700 ruských a 700 ukrajinských hlavních bojových tanků (MBT). Již poněkolikáté se v souvislosti s tím rozhořela debata o smyslu této zbraně, jejíž výroba je stále dražší a náročnější. Argumenty racionální, ale tank je pro manévrovou válku stále klíčový a ztráty MBT na Ukrajině jsou především výsledkem semimoderního konfliktu a tragického nasazování tanků v boji hlavně ze strany Ruska.
Nutno podotknout, že na Ukrajině trpí ztrátami i starší verze Leopardů, Abramsů a zatím jediný tank, který utrpěl minimální ztráty je britský Challenger 2. Ten byl doposud ztracen jen jeden, ale při celkovém počtu 14 dodaných kusů je zde zásadní otazník ohledně jejich nasazení, Londýn si tanků velmi cení a mezi oběma stranami probíhala rozsáhlá jednání o jejich použití. Britové mají na strojích řadu patentů a kladli důraz i na záchranu potenciálně zničených jednotek tak, aby se nedostaly do rukou Rusů.
Je třeba si uvědomit, že role tanků se v průběhu historie vytrvale vyvíjí. V roce 1916 nasadili Britové v bitvě na Sommě 49 tanků Mark I. v jednom útoku. K zákopům Němců se jich dostalo jen devět v období, kdy neexistovaly specializované protitankové zbraně. Otřesné ztráty, přesto o budoucnosti MBT spousta lidí nepochybovala. Ve dvacátých a třicátých letech 20. století byl stav takový, že ve výzbrojích byly převážně lehké, maximálně střední tanky a soudobá malorážná děla je byla schopna bez problémů zlikvidovat. Přesto vývoj pokračoval dál.

Němci obsadili Evropu se středním tankem Panzer III (IV) a to v situaci, kdy především Francouzi disponovali poměrně masivní protitankovou výzbrojí. Jenže zvítězil Guderian a manévrový boj, rizikům navzdory. Následovaly již klasické MBT jako Tiger nebo KV-2. Soudobé protitankové zbraně rázem zastaraly. Vývoj je neustálým antagonismem mezi ATGM a MBT, kdy je každou chvíli v čele jiný atribut. Aktuálně jsou to ATGM a za chvíli opět nebudou. Letadlo ani dron území neobsadí, tank ano a pěchota je za něj vděčná.
Tank rozhodoval velké bitvy
Obrovské tankové bitvy u Kurska nebo na Golanských výšinách rozhodovaly konflikty. Ale v roce 1973 použil Egypt v Jomkipurské válce nové sovětské ATGM a Izraelci utrpěli obrovské ztráty a zvítězili až se změnou taktiky. Je velmi naivní se domnívat, že tank na moderním bojišti něco rozhodne sám. Je nutná vševojsková spolupráce, koordinace s pěchotou a letectvem je dnes již prakticky nezbytná a byla již za druhé světové války. Tanky jsou bez podpory extrémně zranitelné a Rusové na Ukrajině nechávají operovat tankové jednotky až příliš často samostatně. Nejen ATGM, ale i nově drony jsou zásadní hrozbou.
Nutno podotknout, že aktuální ochrana MBT proti výše zmíněným výzvám je obecně zcela nedostatečná. Proti ATGM jako Javelin, Kornet nebo třeba ukrajinské Stugna-P existuje jediný účinný systém. A to je izraelský Trophy, jenže ten je aktuálně nainstalován jen na minimu evropských tanků a smluvně ho má nést modernizovaný Leopard 2A8 a přirozeně také modernizace starších derivátů. Challengery nebo Leclercy kvalitní aktivní ochranu prostě nemají. S ochranou proti UAV je to ještě horší. Aktuálně existuje jen klecová ochrana, která je ale zcela nedostačující. Ani Izraelci v Gaze nemají kvalitní obranu proti palestinským dronům.

Podle webu 1945 Rusové utrpěli největší ztráty obrněných jednotek v prvních týdnech konfliktu. Docházelo jim palivo, vůbec nečekali NLAW a Javeliny, kolony neměly krytí. Často se zapomíná na úspěšná tažení těžkých brigád právě v bitvě o Francii, průlom v Normandii, Šestidenní válku nebo útok na Bagdád v roce 2003, všude špičková vševojsková spolupráce. Zapomíná se i na roli letectva na Ukrajině. Je marginální a kvalitní nasazení MBT je s letectvem zkrátka spojeno.
V klasickém konvenčním boji je role MBT stále nedocenitelná, pořád je obtížné ho zničit a postupující pěchota často potřebuje neprodlenou palebnou podporu a tu jí poskytne tank, paradoxně téměř nedocenitelný právě v městském boji, kde často dokáže vyřešit velmi ošemetnou situaci. BVP nebo lehčí tanky jsou až příliš zranitelné i lehčími zbraněmi. Dnes je jasné, že bude nutná blízká protivzdušná obrana proti dronům, ale ta by byla nutná i bez MBT, kde bude vývoj spět k maximální ochraně a to spíše té aktivní než fyzické, ale role tanku nadále zůstane.
Tagy