Erdogan: Pokud nám USA odmítnou dodat letouny F-35, obrátíme se na Mezinárodní arbitrážní soud

Erdogan: Pokud nám USA odmítnou dodat letouny F-35, obrátíme se na Mezinárodní arbitrážní soud
03 / 07 / 2019, 09:00

Turecký prezident Recep Erdogan prohlásil, že pokud Washington nedodá nasmlouvané letouny 5. generace, obrátí se na Mezinárodní arbitrážní soud.

Erdogan řekl v rozhovoru pro japonský list Nikkei Asian Review, že požene USA k Mezinárodnímu arbitrážnímu soudu, pokud nedodají letouny F-35, které má Ankara nasmlouvané.

,,Už jsme za letouny zaplatili 1,25 miliard dolarů. Jestliže USA udělají takový špatný krok (nedodání letounů), tak dáme věc k Mezinárodnímu arbitrážnímu soudu, protože budeme chtít, aby nám vrátily peníze, které jsme na letouny vynaložili," prohlásil v rozhovoru turecký autoritářský vládce.

USA nechtějí dodat letouny F-35 kvůli dodávkám ruských protivzdušných kompletů S-400 Turecku, a hrozí Ankaře za toto rozhodnutí sankcemi. Podle Erdogana Trump ví, proč Turecko potřebuje ruské protivzdušné systémy S-400 a nevěří, že by USA uvalily na Turecko sankce.

Erdogan několikrát do Washingtonu vzkázal, že dodávka protivzdušných kompletů S-400 je již hotovou věcí a Turecko na tom nehodlá nic měnit i pod hrozbou možných sankcí ze strany USA, které mohou v krajním případě vyeskalovat až do vyloučení Turecka z programu F-35.

 

Zdroj: TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace