Erdogan: Pokud nám USA odmítnou dodat letouny F-35, obrátíme se na Mezinárodní arbitrážní soud

Erdogan: Pokud nám USA odmítnou dodat letouny F-35, obrátíme se na Mezinárodní arbitrážní soud
03 / 07 / 2019, 09:00

Turecký prezident Recep Erdogan prohlásil, že pokud Washington nedodá nasmlouvané letouny 5. generace, obrátí se na Mezinárodní arbitrážní soud.

Erdogan řekl v rozhovoru pro japonský list Nikkei Asian Review, že požene USA k Mezinárodnímu arbitrážnímu soudu, pokud nedodají letouny F-35, které má Ankara nasmlouvané.

,,Už jsme za letouny zaplatili 1,25 miliard dolarů. Jestliže USA udělají takový špatný krok (nedodání letounů), tak dáme věc k Mezinárodnímu arbitrážnímu soudu, protože budeme chtít, aby nám vrátily peníze, které jsme na letouny vynaložili," prohlásil v rozhovoru turecký autoritářský vládce.

USA nechtějí dodat letouny F-35 kvůli dodávkám ruských protivzdušných kompletů S-400 Turecku, a hrozí Ankaře za toto rozhodnutí sankcemi. Podle Erdogana Trump ví, proč Turecko potřebuje ruské protivzdušné systémy S-400 a nevěří, že by USA uvalily na Turecko sankce.

Erdogan několikrát do Washingtonu vzkázal, že dodávka protivzdušných kompletů S-400 je již hotovou věcí a Turecko na tom nehodlá nic měnit i pod hrozbou možných sankcí ze strany USA, které mohou v krajním případě vyeskalovat až do vyloučení Turecka z programu F-35.

 

Zdroj: TASS

Tagy článku