Erdoganovo Turecko útočí na Kurdy v Sýrii. Reakce NATO? V pátek se bude "jednat"

Erdoganovo Turecko útočí na Kurdy v Sýrii. Reakce NATO? V pátek se bude &quote;jednat&quote;
09 / 10 / 2019, 21:00

Lumír Němec: "Zatímco Erdoğan v Sýrii nemilosrdně útočí proti Kurdům, zůstává mezi politiky téměř všude na západě ohlušující ticho. Hraní si na hluché a hloupé s ohledem na kurdskou otázku se stává tradicí."

Při společném setkání s médii s italským předesou rady ministrů Giuseppe Contem prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg:

"Náš spojenec Turecko je v přední linii krize a má legitimní obavy o svou bezpečnost. Bylo zasaženo hrozivými teroristickými útoky. A poskytlo útočiště milionům syrských uprchlíků. NATO bylo tureckými autoritami informováno o probíhajících operacích v severní Sýrii. Je důležité vyhnout se akcím, které by dále destabilizovaly region, eskalovaly napětí a způsobily lidské utrpení. Spoléhám na Turecko, že bude jednat zdrženlivě a zajistí, že jakákoli akce, kterou podnikne v severní Sýrii bude přiměřená a uměřená. Nesmíme ohrozit výsledky, kterých jsme společně dosáhli v boji proti společnému nepříteli, Islámskému státu. Protože IS je stále vážnou hrozbou pro Střední východ i severní Afriku, a všechny naše národy. Budu o problému jednat s prezidentem Erdoganem v Istanbulu v pátek."

Mezitím se situaci s pravidelností věnuje Lumír Němec na SOG - Defence:

Kolem osmé hodiny večerní:

  • Z tábora Al-Hol jsou hlášeny nepokoje, zapalování stanů a první útěky členů Islámského státu, kterých je v táboře 74 000 včetně žen a dětí. Tábor doposud hlídalo 400 Kurdů, kteří nyní musí bránit hranice proti Turecké invazi.
  • Pravě začal pozemní útok Turecké armády a džihádistů proti Syrskému městečku Tell Abyad, ležícího na hranici s Tureckem severně od města Rakka
  • Během tureckého leteckého útoku na Syrské město Qamishli jsou civilní oběti na životech.
    Po bombardovaní vyšlo obyvatelstvo do ulic.

Kolem sedmé večerní:

  • Útok na Manbidž severo východně od Aleppa byl odražen, 4 turečtí okupanti byli zabiti. V Arimě, západně od Manbidže, dochází ke střetům mezi TFSA a MMC.

Kolem šesté:

  • Na Sýrii přes hranice nalétává 25 tureckých bombardérů.
  • Turecko zahájilo ofenzivu na severu Sýrie. Cílem operace jsou kurdské milice.

David Karásek na svém facebookovém účtu shrnul situaci do tří bodů:

1. K morálnímu aspektu asi nemá smysl se moc vyjadřovat. Kurdové bojovali proti nepřátelům Západu, a Západ je teď předhodil Erdoganovi. Dal tím jasně najevo, že místní spojenci jsou pro něj jen figurky, které nemá problém obětovat. Po tomhle by Západu věřil už jen idiot.

2. Jestli mají Rusové špetku mozku, tak teď Kurdům pomůžou. V kurdském obyvatelstvu tak zakoření nejen nenávist vůči Západu, který je využil a obětoval, ale taky vděčnost vůči Rusku, které je přišlo zachránit. A oba ty pocity v těch lidech budou přetrvávat celé generace. A Rusové si tuhle příležitost k rozšíření svého vlivu stoprocentně nenechají ujít - na to jsou v hybridní válce moc dobří.

3. Turecko útočí na území sousedního státu a jeho obyvatele. Mám takový pocit, že vedení útočné války je považováno za zločin proti lidskosti už někdy od padesátých let. Otázka teda je, jestli s tím někdo něco bude dělat.

Jens Stoltenberg a NATO si přitom zjevně nemyslí, že jde o útok na území sousedního státu. Ani že Turecko porušuje článek 1 Washingtonské smlouvy:

"Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN."

Ruský prezident Putin vyzval Erdogana, aby se vyvaroval kroků, které by mohly ohrozit syrský mírový proces. Do konfliktu však Rusko vstupovat nebude, jeho armáda je v Sýrii podle vyjádření zástupce ruského parlamentního zahraničního výboru Džabarova "z jiných důvodů".

Tagy článku