Erdoganův ,,ocelový meč": Turecká protilodní střela Atmaca má za sebou poslední palebný test

Erdoganův ,,ocelový meč&quote;: Turecká protilodní střela Atmaca má za sebou poslední palebný test
Autor fotografie: Şahin 1, CC BY-SA 4.0|Popisek: Protilodní raketa Atmaca
22 / 06 / 2021, 13:00

První podzvuková protilodní raketa Atmaca absolvovala poslední test minulý týden v pátek.

 

                                   

                                                                         Video: YouTube

Turecko vyvíjí domácí protilodní střelu Atmaca, jež má za sebou poslední zkoušku. ,,Protilodní raketa Atmaca, náš domácí ,,ocelový meč", zasáhl úspěšně cvičnou loď TCG Işın během posledního testu předtím, než bude zařazena do služby," prohlásil spokojeně turecký prezident Recep Erdogan.

Právě protilodní střela Atmaca má nahradit americké střely Harpoon a je součástí dlouhodobého plánu Ankary na snižování závislosti na vojenském materiálu ze zahraničí včetně USA a států začleněných v NATO.

Za vývojem rakety stojí společnost Roketsan a Atmaca je navržena jako výkonná střela dlouhého dosahu, která může být instalována na hlídkové/raketové čluny, korvety či fregaty. Tedy plavidla, do jejichž modernizace či rozvoje Turecko v současné době masivně investuje.

Dalšími nosiči mají být v budoucnu i pobřežní baterie, letadla či ponorky. Nosičem střel mají být výhledově domácí ponorky vznikající v programu Milden. Kromě odpalování raket Atmaca budou také vypouštět řízené střely dlouhého dosahu Gezgin.

Vývoj nové střely, jež má dosah přes 200 km, začal již v roce 2009. Kontrakt na sériovou výrobu byl podepsán v roce 2018 a následovala série testů, která je ve finální fázi.

V kontextu výše uvedeného i dalších zbrojních programů, o nichž SM informoval, je více než evidentní, že Turecko chce být regionálním hegemonem s maximální nezávislostí na komkoliv, což by mohlo zásadně narušit vztahy a rovnováhu v regionu, i např. v NATO.

A pokud Turecko plánuje nasadit námořní raketové systémy (a nejen jako námořní) dlouhého dosahu, je nutné prostudovat jeho ,,obrannou strategii" - tedy koho definuje jako hrozbu. Jednoznačně to bude Rusko, ale ve světle nejnovějšího vývoje, jedná se pouze o ně? Není to signál i dalším zemím jako Izrael, Řecko a dalším státům? Je tedy nepochybné, že prezident Erdogan rozehrál hodně vysokou a potenciálně nebezpečnou hru.

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace