Erdoganův sen o letounech F-35 se rozplynul. Americký Senát zablokoval jejich prodej do Turecka

Erdoganův sen o letounech F-35 se rozplynul. Americký Senát zablokoval jejich prodej do Turecka
19 / 06 / 2018, 18:30

Turecko nakonec nedostane ,,své" letouny páté generace F-35. Jejich dodávku, respektive prodej totiž zablokoval americký Senát.

Iniciativa několika desítek kongresmanů tak slaví úspěch: F-35 se do Turecka nakonec prodávat nebudou, i když s dodávkou strojů páté generace prezident Recep Erdogan původně počítal.

psali jsme: Američtí kongresmani tlačí na ministra obrany Mattise, aby ihned zastavil ,,nemyslitelný" prodej F-35 Turecku

Jak už Security magazín informoval, před několika týdny vybraní kongresmani jak z Demokratické, tak Republikánské strany připravují zákon, který by zastavil dodávku F-35 ,,nepřátelskému" Turecku. Zákonodárci v posledních dnech tlačili i na ministra obrany Jamese Mattise, aby k dodávce strojů 5. generace nedošlo. To se také stalo realitou.

První várka F-35, která měla být dodána Turecku 21. června, byla na poslední chvíli zablokována Senátem. Senátoři se rozhodli vyřadit Turecko z programu F-35 ze dvou důvodů. Prvním je je turecký plán na nákup ruského systému protivzdušné obrany S-400, což je pro USA nepřijatelné, protože Turecko je členem NATO.

psali jsme: Turecký sen o F-35 se rozplývá. Američtí zákonodárci chtějí zakázat možný prodej stíhaček páté generace ,,nepřátelskému a násilnickému" Turecku

Druhým důvodem, neméně závažným, je pak zadržování pastora Andrewa Brunsona. Ten je americkým občanem, kterého Erdoganův režim viní ze špionáže a napomáhání ,,pučistům" při nepovedeném vojenském převratu z července 2016. Brunson veškerá obvinění popírá a USA žádají jeho okamžité propuštění.

Turecko ústy svého premiéra Binail Yildirima vzkázalo USA, že Ankara i přes jejich nesouhlas systémy protivzdušné obrany S- 400 přesto nakoupí. Turecký předseda vlády na nejnovější krok Senátu reagoval, že tato iniciativa jde proti duchu stretegického partnerství, ale že Turecko bude mít za F-35 alternativu, kterou by mohly být i ruské Su-57.

Americko-turecké vztahy se od nezdařeného puče v roce 2016 rapidně zhoršily. Zablokování dodávky F-35 Turecku na poslední chvíli je tak dalším střípkem do těchto zhoršených vztahů, které se zřejmě nezlepší ani v následujících měsících.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.