Estonsko dostalo první jihokorejské samohybné houfnice K9 Thunder

Estonsko dostalo první jihokorejské samohybné houfnice K9 Thunder
Autor: CC BY-SA 2.0 kr|Popisek: Samohybná houfnice K9 Thunder
11 / 10 / 2020, 13:00

Estonsku byly dodány první dvě jihokorejské samohybné houfnice K9 Thunder. Celkem jich má nasmlouvaných 18.

Estonsku byly dodány první jihokorejské houfnice K9 Thunder, uvedl server Defence Blog. Zbraně dorazily už na konci srpna, až nyní o něm informovala estonská média a další. Pobaltská země má nasmlouvaných celkem 18 houfnic. Ostatních 16 si má do Estonska najít cestu během tří let.

Estonsko původně počítalo s tím, že si pořídí jen 12 těchto zbraní, nakonec svůj zájem rozšířilo na zmíněných 18. ,,Proces, který začal před dvěma lety, došel do fáze, že můžeme zahájit technické ladění houfnic, abychom je přizpůsobili našim potřebám," prohlásil estonský ministr obrany Jüri Luik. Podle něho se jedná o jeden z nejdůležitějších vojenských nákupů pobaltské země za poslední roky.

Jihokorejské houfnice jsou opravdu ,,horkým" zbožím. Vypadá to, že jejím dalším uživatelem bude Austrálie. Ta projevila o jihokorejské houfnice již před deseti lety, když se dostaly do finální fáze výběru. Nicméně z možných dodávek tehdy sešlo a projekt byl ukončen v roce 2012, aby byl o několik let později znovu spuštěn.

Tentokrát to však vypadá, že vše spěje ke zdárnému konci a Austrálie 30 samohybných houfnice přece jen dostane, čímž se zařadí po bok dalších zahraničních uživatelů, kterými jsou Norsko, Turecko, Egypt, Finsko, Indie či nyní Estonsko.

Vývoj samohybné houfnice K9 začal na sklonku 80. let. Houfnice nahradila starší stroje K55A1. Projekt nové houfnice byl finalizován v roce 1998 a o rok později byla spuštěna sériová výroba.

 

Zdroj: Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace