Eurosatory 2022: BAE Systems na veletrhu předvádí své vozidlo CV90, ale i houfnici Archer a obrněnce do Arktidy

Eurosatory 2022: BAE Systems na veletrhu předvádí své vozidlo CV90, ale i houfnici Archer a obrněnce do Arktidy
Autor fotografie: BAE Systems|Popisek: CV90 Mk IV CZ
16 / 06 / 2022, 10:00

Na prestižním veletrhu Eurosatory 2022 vystavuje také švédsko-britské konsorcium BAE Systems, které si připravilo pro návštěvníky zajímavé novinky.

Eurosatory hostí stovky firem, které působí v obranném průmyslu, nejinak je tomu i v případě zbrojovky BAE Systems, která rovněž letos na pařížské akci nechybí. BAE Systems v prvé řadě v rámci své prezentace předvede nejnovější verzi bojového vozidla pěchoty CV90 MkIV. Vozidlo je nabízeno v největším českém armádním tendru za 53 miliard, který však momentálně stojí na místě a o jeho osudu dále rozhodne ministerstvo obrany.  

Čtvrtá generace vozidla CV90 byla veřejnosti představena v lednu 2018, tedy přibližně rok před zahájením výběrového řízení na nová česká BVP. Vyznačuje se mj. motorem Scania o výkonu až 1000 k, převodovkou Perkins X300 a zvýšenou nosností dosahující dvou tun. Vylepšení doznaly také ostatní systémy, a především počítačový systém iFighting, který v souladu s nejnovějšími trendy posiluje situační povědomí osádky, usnadňuje přijímání rozhodnutí, a to při vhodné a intuitivní ergonomii.

BAE Systems dále bude prezentovat mobilní obrněná vozidla BvS10, která mohou operovat v nehostinných podmínkách Arktidy a chladném počasí. Mají velmi dobrou průchodivost terénem, překonají led či strmé hory, vozidla jsou navíc obojživelná. Modulární design BvS10 umožňuje vozidlu být konfigurováno pro rozmanité druhy misí či nasazení. Obojživelník BvS10 se stal nástupcem původního vozu BV206, jenž v posledních desetiletích operoval ve více než 40 zemích v úctyhodném počtu přes 11  000 kusů.

Na výstavní ploše najde zájemce také samohybnou houfnici houfnici Archer 155 mm na kolovém podvozku 6x6. Houfnice, která disponuje špičkovým systémem řízení palby, byla nabízena mimo jiné americké armádě, nahradit by mohly teoreticky končící britské houfnice AS90, ale to je zatím předčasná otázka. Posádku houfnice Archer o hmotnosti 30 t tvoří 3-4 lidé, může dosahovat rychlosti 65 km/h, dojezd je 500 km. Výhodou houfnice je, že schopna odpalovat kromě klasické i speciální dělostřeleckou munici XM982 Excalibur, která má dostřel až 60 km.

BAE Systems rovněž představí APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System), systém sloužící pro laserové navádění raket, které je velmi účinné, pokud je prováděno vzdušnými prostředky. BAE Systems prezentovalo nedávno nejnovější variantu tohoto systému s větší efektivitou raket a také dosahem. Ten je používán USA, ale je také k dispozici členským státům NATO skrze program FMS (Foreign Military Sales).

BAE Systems chce předvést na Eurosatory 2022 širokou škálu svých produktů a novinek, které nabízí potenciálním zákazníkům po celém světě a jejichž přání přizpůsobuje jejich aktuálním či dlouhodobým potřebám.

Zdroj: bloomberg.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.