Eurosatory 2022: Od tanku k taktickému obrněnému vozidlu. Turecká firma Otokar představuje na veletrhu své produkty

Eurosatory 2022: Od tanku k taktickému obrněnému vozidlu. Turecká firma Otokar představuje na veletrhu své produkty
Autor fotografie: Swadim, CC BY-SA 4.0|Popisek: BVP Tulpar
15 / 06 / 2022, 12:00

Na mezinárodním obranném veletrhu Eurosatory nechybí přední turecká zbrojovka Otokar, jež se specializuje na pozemní síly.

Kromě firem ASELSAN, TAI, Baykar, Roketsan, FNSS a dalších je také Otokar společnost s velkou tradicí, která se specializuje na vývoj a výrobu pozemní techniky, konkrétně pásových či kolových vozidel. Patří k největším soukromým výrobcům na tomto poli. Na Eurosatory chce představit 6 svých produktů z této oblasti.

A které to budou? Především tank Tulpar s dvoumístnou věží Cockerill 3105 a kanonem 105 mm s automatickým nabíjením. Kanon může též odpalovat řízené střely. Další výzbroj tvoří koaxiální kulomet ráže 7,62 mm. Vozidlo turecká společnost Otokar ukázala na veletrhu Eurosatory 2018. Důraz je kladen v případě tanku Tulpar na modularitu, mobilitu a palebnou sílu.

                                    

                                                                            Video: YouTube

Dále Otokar představí bojové vozidlo pěchoty Tulpar osazené dálkově ovládanou zbraňovou stanicí Samson od izraelského výrobce Rafael s kanonem ráže 30mm. Vozidlo tvoří 3členná posádka, jeho hmotnost činí 32 tun a Tulpar je možné přepravovat i vzduchem. Vozidlo pohání švédský vznětový motor V-8 o výkonu 810 koní. Maximální rychlost vozidla je 70 km/h, dojezd 600 km.

Návštěvníci veletrhu se budou mít možnost seznámit i s obrněným vozidlem ARMA 8x8 vybavené dálkově ovládanou zbraňovou stanicí Mizrak. Pohon zajišťuje vznětový šestiválec s výkonem 457 koní, maximální rychlost činí 105 km/h. Vozidlo se může brodit do hloubky nebo plout, ve vodě dosahuje rychlosti 8 km/h. Nebude chybět ani obrněné vozidlo ARMA 6x6 s dálkově ovládanou zbraňovou stanicí Mizrak. Vozidlo pohání vznětový motor o výkonu 331 kW, rychlost činí 105 km/h a dojezd 700 km.

                                    

                                                                          Video: YouTube

Otokar předvede rovněž taktická obrněná vozidla z rodiny COBRA II v provedení MRAP a obrněného transportéru, další přestavby jsou pak možné vzhledem k modulární struktuře. Taktické vozidlo COBRA II, které se předvedlo poprvé v roce 2013, poskytuje vyšší balistickou ochranu než jeho předchůdce, je pohyblivější a může přepravovat až 10 vojáků. Vozidlo pohání vznětový šestiválec o výkonu 281 koní, maximální rychlost činí 110 km/h. COBRA II je vybavena dálkově ovládanou zbraňovou stanicí osazenou kanonem ráže 25 mm.

Otokar tak svou účastí na veletrhu Eurosatory 2022 neponechává nic náhodě a chce dokázat, že ve vývoji svých vozidel patří nejen mezi tureckou špičku.

Zdroj: otokar.com.tr

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.